Ministerstvo opravilo web. V Česku přibylo za středu 2932 nakažených

Koronavirus je respirační onemocnění.
Koronavirus je respirační onemocnění.
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 1. 10. 2020

Ve středu v Česku hygienici odhalili 1080 případů koronaviru, stejný přírůstek ministerstvo zdravotnictví hlásilo ke středečnímu podvečeru. Je nejmenší za deset dní a v pracovních dnech za 16 dní. Ministerstvo následně opravilo data - a za středu je reálné číslo 2932 nakažených.

V Česku přibylo za středu 2932 nakažených, ve čtvrtek zatím 63. Aktuálně se s nákazou potýká 36 619 lidí, zemřelo celkem 658 nakažených. Vyplývá to z ranních aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Hospitalizovaných 976 lidí s covidem-19 ke konci září je víc než pětinásobek počtu ke konci srpna. Víc než pětinásobně na 202 vzrostl také počet lidí ve vážném stavu. Čísla jsou od druhé poloviny měsíce rekordní, převýšila dosavadní maxima z dubna. Podíl nakažených, kteří skončili v nemocnici, na celkovém počtu aktuálně nemocných je k úterku zhruba 2,9 procenta.

Nejvýrazněji se nákaza v posledním týdnu šířila na Uherskohradišťsku, kde přibylo přes 220 případů nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel. Na Pelhřimovsku je tento údaj 207, v ostatních okresech pod 200. Nejméně nakažených hlásí Českolipsko s 23 případy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní.

Pro zmírnění šíření koronaviru a zabezpečení fungování zdravotnického systému vláda ve středu schválila zavedení nouzového stavu, platit bude od pondělí 5. října na měsíc. Spolu s ním budou do 18. října zavedena nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby. Za dva týdny plánuje vláda vydat další, zřejmě už mírnější opatření. Opoziční lídři považují vyhlášení nouzového stavu za důkaz, že vláda selhala, situaci podcenila. Kabinet podle nich jedná nepromyšleně a nekompetentně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.