Reklama:

Slunečné počasí s teplotami až 16 °C naruší na horách zesílení větru. Může lámat a vyvracet stromy, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Konec října přinese příjemné podzimní teploty, kdy počasí ovlivní teplejší vzduch od jihu vyskytující se nad východní Evropou. Ale nebude chybět bohužel ani studený vítr, který se podepíše na pocitové teplotě, takže teplejší oblečení bude namístě. "Čeká nás suché, převážně slunečné počasí s odpoledními teplotami až na 16 °C, které od pátku na hřebenech hor a Českomoravské vrchovině naruší zesílení větru. Na hřebenech severních hor se budou nárazy jihovýchodního větru zastavovat až na rychlosti kolem 90 km/h," sdělila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z předchozích dnů už se prozatím nebudou opakovat. Al příjemné teploty bude srážet studený vítr, který by měl v některých místech republiky dosahovat až rychlosti tzv. plného vichru, který už může působit škody například na domech a na Beaufortově stupnici rychlosti větru spadá do 10. stupně z 12 možných.

"Čeká nás suché, převážně slunečné počasí s odpoledními teplotami až na 16 °C, od pátku ho naruší na hřebenech hor a Českomoravské vrchovině zesílení větru. Na hřebenech severních hor se budou nárazy jihovýchodního větru zastavovat až na rychlosti kolem 90 km/h. Což je síla větru, která dokáže lámat větve stromů i vyvracet stromy. Na Českomoravské vrchovině bude větrno už ve čtvrtek, s nárazy větru o rychlosti do 50 km/h, v pátek se tam budou nárazy větru pohybovat do 55 km/h. Na zbytku území bude foukat mírný nebo slabý jihovýchodní vítr o rychlosti do 20 km/h," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle jejích slov bude větrno na vrcholcích hor až do konce týdne. "Nárazy větru se tam budou pohybovat kolem 70 km/h. Díky teplému jižnímu proudění, které se k nám dostává převážně ve vyšších vrstvách atmosféry, se teplota v 1000 metrech pohybuje až kolem 12 °C, pocitovou teplotu ale bude snižovat vítr," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: