Smlouva MZČR odhaluje, jak ministr Válek a jeho parta chtějí na podzim "strašit" neočkované. Donutit je k vakcinaci má obava z omezení v běžném životě. Promluvil právník Ondřej Dostál
Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude »Očkujeme se pro život beze strachu« s podtitulem »Zdraví přeje připraveným«. Přesně tento koncept na začátku týdne představili zástupci ministerstva. V létě se nová kampaň objeví na sociálních sítích, v médiích začne na konci září. Redakce ŽivotvČesku.cz získala smlouvu, která odhaluje, jak chce úřad ministra Vlastimila Válka (62) přesvědčit neočkované a antivaxery, které považuje za minoritní skupinu, k vakcinaci. "Argumentem pro očkování u nich může být strach z dalšího lockdownu," je uvedeno v zadání, pod kterým je podepsán ředitel odboru komunikace s veřejností Ondřej Jakob. Na dotaz redakce smlouvu okomentoval špičkový expert v oblasti zdravotnictví Ondřej Dostál, který byl překvapen z toho, jakou metodu chce MZČR v kampani použít.
Ministerstvo v úvodu týdne představilo základní koncept kampaně, kterou připravila reklamní agentura McCann-Erikson. Hodnotu zakázky neuvedlo, mělo ale jít o tendr do dvou milionů korun. Redakce ŽivotvČesku.cz ze smlouvy zjistila, že se jedná o částku 1 573 000 Kč včetně DPH.
Kampaň by měla být podle dřívějších informací v televizích a rádiích, v tisku, na webu, venkovních reklamách a sociálních sítích. Pro nákup mediálního prostoru ministerstvo vyhradilo 30 milionů korun. Původně ministerstvo v zadáních zakázky na kreativní část kampaně uvádělo, že bude spuštěná 1. srpna. Smlouva pak uvádí, že »ostrý start« připadá na středu 24. srpna. Předpokládané ukončení kampaně je naplánováno na 31. října, pokud si pandemická situace nevynutí jiné řešeni.
Kromě hesla o »Životě beze strachu« jsou hesly nové kampaně také například »Očkujeme se pro úsměvy bez zábran«, »Očkujeme se pro klid duše« nebo »Očkujeme se jeden pro druhého«, uvedli zástupci ministerstva zdravotnictví.
Smlouva mezi MZČR a agenturou McCann-Erikson, kterou zveřejnil portál Hlídač státu, ale také ukazuje něco jiného, co zástupci resortu zdravotnictví už neuvedli. Zejména to, jak chtějí cílit na neočkované a antivaxery. "Argumentem pro očkování u nich může být strach z dalšího lockdownu, omezení neočkovaných v běžném životě a také nová proteinová vakcína, která pro ně může být cestou, jak se nechat naočkovat »se ctí«," stojí ve smlouvě.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila s dotazem právnické eso Ondřeje Dostála, zda není zarážející, že dominantním argumentem pro očkování neočkovaných a antivaxerů má být strach z lockdownu, z omezení v běžném životě, nikoliv však obava o vlastní zdraví, blízkých a také dalších lidí, se kterými se dotyčný z minoritní skupiny může dostat do kontaktu, a to v souvislosti s onemocněním a zejména jeho klinicky těžkým průběhem.
"Strašit lockdowny v reklamě je špatně, eticky, právně, medicínsky. Existuje zákon o regulaci reklamy, který extrémně přísně reguluje reklamy na léky cílené na širokou veřejnost. Kampaně na očkování zakázané nejsou, Ministerstvo má pro ně výjimku, ale to neznamená, že by měli povoleno občany strašit pokud se »nenapíchají«. Reklama na vakcíny musí být v pořádku medicínsky. Zákon říká, že reklama na léky nesmí být klamavá, nesmí naznačovat, že účinky léku (zde vakcíny) jsou zaručené, nebo že nejsou spojeny s možnými nežádoucími účinky. Korektní vakcinační kampaň by tedy měla občanům prozradit, které skupiny jsou ohrožené a které ne, jak moc vakcína chrání proti aktuálním mutacím. Poradit lidem, komu a kdy vakcína pomůže, ne lidi strašit omezením osobní svobody," upozornil respektovaný expert na zdravotní právo Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.
Podle ministra Vlastimila Válka je MZČR připraveno na boj s další vlnou koronaviru. "Jsme připraveni na podzimní vlnu, která bezesporu přijde. Pravděpodobně o něco později, než jsme čekali," sdělil. Zřejmě by podle něj mohla dorazit v listopadu, letos čeká i chřipkovou epidemii, která ji bude následovat.
Ohledně podzimní vlny koronaviru tak MZČR sice očekává, že přijde, ale jde o nepřesné odhady, kdy se tak stane. Ministerstvo podle svých predikcí navíc už nesdělilo, jak silná vlna Českou republiku zasáhne, přitom cílení na minoritní skupinu - tedy neočkované a antivaxery - může podle toho, co je uvedeno ve smlouvě MZČR, na někoho působit, jako by měla dorazit »covidová apokalypsa«.
Ohledně toho, co se dá na podzim očekávat od koronaviru, si není jistý ani respektovaný epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula.
"Je složité přesně odhadnout, co bude. Ale vidíme, že letní vlna pomalu odchází, tedy s výjimkou Asie. V Evropě je pak znatelný pokles včetně České republiky, kde je křivka trochu odlišná - působí, že stagnuje, ale spíše poměrně pomalu klesá. Myslím si, že někdy v září klesne na ještě nižší hodnoty, pak bude chvíli kompenzační pauza, následně začne s vysokou mírou pravděpodobnosti vlna podzimní, kdy se bude zhoršovat počasí a lidé se budou dostávat do těsnějšího kontaktu, než jsou v současné chvíli. Podzimní vlna bude kulminovat, jak jsme zvyklí, někdy na konci října až začátkem listopadu," odhadl před pár dny pro ŽivotvČesku.cz.
Na základě těchto skutečností redakce ŽivotvČesku.cz položila Ondřeji Dostálovi dotaz, zda ve veřejně dostupné smlouvě MZČR nejsou použity pro marketingové účely výrazné motivy strachu, a to ještě před tím, kdy nikdo nemůže vědět, jak silná vlna koronaviru v ČR bude, zejména pak, jaká varianta viru bude v danou dobu dominovat.
"Jak kdybyste citoval zákon. Reklama nesmí využívat motivu strachu, to zákon říká. A přesný opak napsal úředník z ministerstva podle veřejně dostupné smlouvy do zadání reklamní agentuře. U neočkovaných a antivaxerů využijte »strach z dalšího lockdownu« nebo z »omezení neočkovaných v běžném životě«. To jsou doslovné citace. Kdo si nenechá říct po dobrém, ať se bojí – ne nemoci, ale vládních restrikcí a diskriminace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na zdravotnické právo.
Ministr Vlastimil Válek novinářům v úvodu týdne zopakoval, že ministerstvo rozhodně nebude zavádět nějaká drakonická opatření. "Znamenaly jen obrovské ekonomické ztráty," zdůraznil. Vyloučil, že by se na některá místa vyžadoval negativní test nebo restrikce pro neočkované. Od podzimu by podle něj lidé mohli mít přesto bez žádanky od lékaře jeden antigenní test na covid zdarma.
Slova šéfa resortu zdravotnictví se ale neshodují s tím, co je ve smlouvě uvedeno v rámci zadání. Právě strach z drakonických opatření má totiž přimět již zmíněnou skupinu k vakcinaci. Redakce položila Ondřeji Dostálovi dotaz i ohledně toho, zda právě smlouva už nenaznačuje možné zavádění vládních restrikcí, případně zavedení nouzového stavu, kdy vládní nákupy nepodléhají výběrovým řízením.
"To je nejděsivější část celé smlouvy. Vláda sice slibovala, že »nedopustí další lockdown«, ale přinejmenším v hlavě úředníka, který zadání reklamní agentuře psal, je to na podzim na pořadu dne. Buď lockdown, nebo omezování neočkovaných při vstupu na sportoviště, za kulturou či do restaurací. Přitom již víme z vědeckých studií, že tyto restrikce byly úplně k ničemu. Vláda pro ně ale nouzový stav nepotřebuje – v únoru si přece prosadila novelu Pandemického zákona a pokud ji na podzim aktivuje, bude mít dost pravomocí, aby pro zavírání škol nebo sportovišť nouzový stav ani nepotřebovala. Byl bych rád, kdyby toto byl jen úlet někoho z Válkova kabinetu, který psal noty reklamní agentuře a nemuseli jsme třetí rok po sobě vést právní bitvy o naše základní svobody. Ale ve středu se dozvíme, zda tyto hrozby vláda skutečně pustí do médií. To by byl velmi varovný signál," dodal pro ŽivotvČesku.cz právník a vysokoškolský profesor Ondřej Dostál.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila reakci ředitele odboru komunikace ministerstva Ondřeje Jakoba ohledně smlouvy, která může působit poměrně kontroverzně. "Finální produkt bude vypadat samozřejmě dle regulí, které naplňují celkové vyznění kampaně. Pro nás vždy bylo prioritou ochránit lidské životy a říci, že očkování snižuje vysoké riziko těžkého průběhu covidu-19. V současnosti naše kampaň finišuje zejména v ohledu na cílení na rizikové skupiny, mezi které se řadí lidé věkové skupině 60+, a lidé, kteří mají další onemocnění. Pro ně je jednoznačně očkování nejlepší cestou, jak zamezit těžkému průběhu," uvedl.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.