Smrt dítěte z Mělnicka: Syndrom náhlého úmrtí zabije v Česku ročně 22 kojenců. Příčinu nenajde ani pitva

Tadeáška našli mrtvého, jeho matce přejí smrt
Tadeáška našli mrtvého, jeho matce přejí smrt
Foto: Archiv / Twitter
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2020

Kriminalisté stále řeší případ mrtvého čtyřměsíčního kojence na Mělnicku. Stále ho neuzavřeli. Prověřuje se několik faktorů. Policie zatím uvedla, že se matka těla dítěte zbavila poté, co zemřel podle prvotních zjištění na syndrom náhlého úmrtí. Průměrně na tento syndrom v Česku zemře 22 kojenců.

Matka nejprve policii nahlásila, že se dítě ztratilo i s kočárkem. Měla na chvíli usnout při opalování v zámeckém parku v Hoříně. Policisté neprodleně vyhlásili pátrání. Do hledání dítěte se zapojila říční hlídka, psovodi i vrtulník. „Dítě dle jejich slov z jí neznámých důvodů zemřelo. Kriminalistům následně označila místo, kde se tělíčka a kočárku zbavila,“ uvedla mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. Policisté v úterý uvedli, že dítě pravděpodobně zemřelo na syndrom náhlého úmrtí. Ten mohl zapříčinit i jiný faktor. Na výsledky komplexní pitvy se proto stále čeká. Dále k případu policie uvedla, že matka tělo dítěte zatížila kameny a hodila do nedaleké řeky.

Úmrtí do 6 měsíců věku

Bez zjevné příčiny, kterou ani pitva neprokáže, tak v Česku ze všech dětí, které zemřou do jednoho roku, podlehne syndromu náhlého úmrtí 8 procent. Nejčastěji je jim mezi druhým a čtvrtým měsícem, většina zemře do půl roku, častěji jsou to chlapci. „Do šesti měsíců věku umírá osmdesát procent obětí tohoto syndromu,“ uvedla pro iDnes.cz přednostka Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice Hana Houšťková.

Po příčině syndromu náhlého úmrtí dítěte lékaři zatím marně pátrají. Některé teorie viní bakterie.

Podle rodinných příslušníků užívala matka čtyřměsíčního kojence návykové látky, ale podle policie nebyla v době oznámení pod vlivem drog ani alkoholu. Policie prověřuje souvislost úmrtí dítěte i s těmito látkami.

Co je Syndrom náhlého úmrtí kojenců: (SNÚK nebo SIDS) je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence (tedy dítěte do jednoho roku), u které se nepodaří ani při pitvě nalézt příčinu smrti. Incidence SNÚK je 0,22 na 1000 živě narozených dětí, v České republice tedy postihuje kolem 25 dětí ročně, mírně častěji jsou postiženi chlapci. Příčina smrti není známá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.