Smrt jako začátek: Mrtví stále žijí, vyřkla proslulá jasnovidka Baba Vanga. Popsala, kdo se vrací zpátky na Zem

Smrt - Ilustrační snímek
Smrt – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2021

Téma smrti a toho, co následuje po životě – pokud vůbec něco, vzbuzuje řadu rozporuplných diskuzí a názorů. Avšak bulharská jasnovidka Vangelije Pandeva Dimitrovová – Gušterovová (†85), známá pod jménem Baba Vanga, se nebála mluvit o konci lidského bytí a posmrtném životě, kdy duše opustí tělo. A z jejích slov mrazí a zároveň vyvolávají jistou míru klidu, protože smrt popisuje jako jeden z milníků nekončící cesty.

V roce 1996 zemřela proslulá věštkyně Baba Vanga, která měla jako dvanáctiletá dívka přijít během děsivé bouře o zrak. Avšak ztráta jednoho ze základních smyslů pro ni údajně znamenala získání výjimečného daru nejen předpovídat budoucnost, ale mít také mnohými nepochopitelné léčitelské schopnosti. Nevidomá Bulharka se stala ženou oceňovanou pro to, že dokázala pomáhat lidem s nejrůznějšími zdravotními neduhy a nemocemi, které běžná západní medicína nedokázala vyřešit.

Její vize předpověděly například jadernou katastrofu v Černobylu a stejně tak tragickou událost, která se odehrála 11. září 2001 – tehdy šlo o teroristický útok na newyorské Světové obchodní centrum (World Trade Center, WTC). Sama však vnímala i tenkou hranici mezi životem a smrtí a dávala najevo, že není třeba mít obavy z konce.

"Mrtví stále žijí, jsou mezi námi, milují nás a pomáhají nám pochopit věčné pravdy života. Proto je musíme v srdcích uctívat… Pro mrtvého je důležitá úcta a city živých. Ne jídlo, které mnozí při vzpomínce podávají, jen aby se před lidmi ukázali. Duchové jsou průzrační a bezbarví jako voda ve sklenici. Svítí, vyzařují světlo. Chovají se jako lidé – sedí, chodí, smějí se, pláčou," vylíčila proslulá věštkyně, jak cituje kniha Proroctví jasnovidky Vangy od Ženi Kostadinové.

"Přijde doba velkých zázraků a věda uskuteční velké objevy v oblasti nemateriálního. Existuje převtělování, ale ne každý může být převtělen. Na Zem se znovu vrací pouze dobří a nejlepší. Duše, které žijí v nadpozemském světě, mají třicet let – Kristův věk. Mají zrak, chuť, sluch. Někteří pomáhají živým. Když přijde andělský život, nepozná ani staré ani mladé. Nejsou tam mladší nebo starší 33 let," vyřkla slova o posmrtném životě Vangelije Pandeva Dimitrovová – Gušterovová, známá jako Baba Vanga.

Renomovaný psychiatr Jan Cimický (73) promluvil o pohledu na smrt z racionálnějšího hlediska. Ze své klinické praxe objasnil, jaké emoce lidé prožívají v posledních chvílích svého »pozemského« života.

"Podstatné je, v jakém stavu jsou vztahy člověka s jeho okolím a zdravotní stav, ve kterém se nachází. Pokud se nachází ve špatném stavu, může někoho proklínat. Někdy se říká, že jde nenávist tzv. »až za hrob«. Naopak pokud je člověk v dobrém stavu, často si přeje štěstí a spokojenost těch, kteří mu jsou blízcí. Obvykle je to úzce spojeno s tím, co člověk prožívá. U lidí, kteří jsou dlouhodobě a těžce nemocní, v závěru života dochází k jakémusi projasnění. Mnohdy překvapí okolí tím, že si na něco vzpomenou nebo přímo reagují. To vlastně probíhá v záchvěvu poslední lucidity života," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.