Smrtelnější varianta. Mutace koronaviru může způsobit nutnost nového očkování, říká Roman Prymula

Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2021

První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na jihovýchodě Británie a rozšířila se do řady evropských zemí, může být smrtelnější než původní varianta. Uvedl to v pátek britský premiér Boris Johnson (56). Podle něj je dobrou zprávou, že současná vakcína je účinná proti všem variantám covidu. Ovšem existuje riziko, že vir v budoucnu zmutuje do podoby, kdy na něj nebude lidský imunitní systém reagovat. "Záleží na intenzitě mutace," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56).

Pokud jde o nákazu původní varianty viru, umíralo v průměru deset lidí z tisíce, u nové mutace, která je teď v Británii už ve většinovém zastoupení, je to 13 lidí. Premiér Johnson v pátek upozornil, že jde zatím o předběžné výsledky studie. Takzvaná britská mutace už se objevila v padesátce zemí světa.

Ukazuje se, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2 zvládá poměrně rychle mutovat a za krátkou dobu se rychle rozšířit. Nabízí se tedy otázka, zda očkování bude do budoucna na možné další zmutované varianty kmene účinné.

"Záleží na intenzitě mutace. Pokud je obranyschopnost imunitního systému alespoň částečně zachována, problém s nutností přeočkování není zásadní. Pokud však mutace způsobí, že nový virus je pro náš imunitní systém prakticky neviditelný, je skutečně nutné vakcínu upravit a nalézt nový vhodný antigen a populaci opětovně proočkovat. Nejedná se tedy v pravém slova smyslu o přeočkování, ale o nové očkování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, jaké riziko v souvislosti s mutací viru hrozí.

K nedělnímu dni portál ministerstva zdravotnictví má ve statistice, že laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nákazou covid-19 poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s touto diagnózou 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu. 

S koronavirem dosud zemřelo 15.369 lidí. V lednu je obětí zatím 3470, více než za celý prosinec.

V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší neděln...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu