Sobotních 74 nakažených je nejméně za tento den v týdnu od 11. července

Profimedia
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
ČTK |
redakce@zivotvcesku.cz
Publikováno: 13. 6. 2021

V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11. července. Minulý týden v sobotu byl počet potvrzených nákaz víc než dvojnásobný. Víkendová čísla bývají nižší kvůli menší intenzitě testování. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní méně než 14 nakažených, takzvané incidenční číslo tak nadále klesá. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Případů nákazy ubývá soustavně od vrcholu čtvrté vlny epidemie na počátku letošního března, kdy testy za den potvrzovaly i téměř 17.000 nakažených. Snižuje se také počet úmrtí s nemocí covid-19 za den, víc než dva týdny se drží pod deseti a za pátek i sobotu ministerstvo zatím eviduje jediného zemřelého. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek úmrtí s covidem-19.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30.225 lidí.

Incidenční číslo bylo pod 14 naposledy počátkem loňského srpna. Před měsícem připadalo za týden na 100.000 obyvatel zhruba 82 nakažených, počátkem března přesahovalo incidenční číslo 800.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává druhý den po sobě pod hodnotou 0,7, kde předtím nebylo od konce května. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím výrazněji epidemie zpomaluje. Pod jedničkou se drží od poloviny dubna.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

Epidemiolog Rastislav Maďar v pátek uvedl, že na podzim se epidemická situace v Česku pravděpodobně opět zhorší, bude stoupat reprodukční číslo, ale koronavirus nezatíží nemocnice. Pak bude možné vývoj udržet měkkými opatřeními, jako je například nošení ochrany úst a nosu, dezinfekce rukou a dodržování rozestupů. Ze čtyř scénářů vývoje epidemie je podle Maďara málo pravděpodobná možnost, že nastane útlum epidemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu