Sociální demokracie je v takovém stavu, že jí nepomůže ani Einstein, říká Jiří Paroubek. Odhadl, jestli se Jan Hamáček vrátí do politiky

Profimedia
Jan Hamáček a Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 4. 5. 2022

Poslední zveřejněný volební průzkum na konci minulého měsíce odhalil, že volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenty hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která by získala 26,5 procenta. Do dolní komory by se dostali také Piráti se STAN, SPD a těsně i ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny utrpěla debakl a skončila těsně pod pětiprocentní hranicí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila někdejšího šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka (69), jak v současnosti vidí šance tradiční strany na návrat do velké politiky a zda se expředseda ČSSD a exministr vnitra Jan Hamáček (43) do »hry« ještě vrátí. Bývalý premiér byl poměrně kritický a nekompromisní.

Poslední volební průzkum zveřejnila agentura Median. Sociální demokraté, kteří po říjnových volbách poprvé v historii České republiky vypadli ze Sněmovny, by se podle březnového modelu do dolní parlamentní komory vrátili se ziskem 5,5 procenta hlasů. Je to o procentní bod víc než v listopadu.

ČSSD se do Sněmovny nedostala pod vedením Jana Hamáčka, který v současnosti působí jako »poradce« Hospodářské komory v Sekci obranného průmyslu. Kvůli tomu si exministr založil v únoru konzultační firmu GH Consulting. 

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Jiřího Paroubka, zda podle něj Jan Hamáček může ještě lidově řečeno vystrčit růžky a předvést národu návrat do vrcholné politiky. Ze slov bývalého předsedy vlády se dá jednoduše pochopit, že pokud by se tak stalo, šlo by spíše o žánr sci-fi než realitu.

"V takové situaci jsem nikdy nebyl. Vyhrál jsem volby a odešel jsem. Nebyl jsem v situaci, že bych volby prohrál fatálně a že by nebylo návratu. Sociální demokracie je v takovém stavu, že jí nepomůže ani Einstein. Rozhodně ne ti, co ji vedou. Jestli se Jan Hamáček vrátí do vrcholné politiky? Silně o tom pochybuji," upřesnil svůj pohled v rámci dotazu redakce Jiří Paroubek.

Po sněmovních volbách v loňském říjnu se vytratil z veřejného dění. Řeč je o bývalém šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi (43). Dlouho bylo otázkou, kam budou jeho kroky směřovat. V současnosti působí jako »poradce« Hospodářské komory v Sekci obranného průmyslu. Jenže od komory nedostává ani korunu. "Dalo by se říct, že jeho role je spíše jako poradce, nikoliv zaměstnance, který by byl placený," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz vedoucí Tiskového oddělení a tiskový mluvčí Hospodářské komory České republiky Miroslav Diro.

Podpora ANO proti listopadovému modelu Medianu klesla o dva procentní body, u Spolu se zvýšila o půl procentního bodu. Piráty se STAN by v březnu stejně jako v listopadu volilo 16,5 procenta. Podpora ANO a Spolu se drží přibližně na úrovni výsledků říjnových voleb, Piráti a STAN by dostali mírně víc hlasů než ve volbách, uvedl Median. Hnutí SPD by si polepšilo na deset procent z předchozích 8,5 procenta, podobný zisk jako v březnu mělo i ve volbách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu