Sociolog: Výsledek voleb na Slovensku je velmi důrazným poučením pro české politiky a vzkazem
Komentář: Premiér Petr Fiala (ODS) věří v další úzkou spolupráci Česka a Slovenska. Slovákům popřál, ať jejich povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Lídr nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš Slovákům přeje vládu, která bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě bude hájit zájmy slovenských občanů. Politici tak reagovali na výsledek slovenských voleb, ve kterých zvítězilo hnutí Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause je Ficovo vítězství šancí na návrat k sebevědomé slovenské politice a impuls pro politiku sousedních států včetně Česka. Pro ŽivotvČesku.cz výsledek voleb okomentoval sociolog Vojtěch Bednář. Z jeho slov vzešlo, že volby na Slovensku jsou velmi důrazným poučením pro české politiky a vzkazem.
Premiér Fiala uvedl, že Česko se Slovenskem spojují historické vazby a blízkost, ale i přátelské vztahy. "Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí," sdělil předseda vlády. Slovákům popřál, aby povolební vyjednávání vedlo k sestavení dobré vlády.
Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, jež zachová prozápadní a prodemokratické směřování země. Jurečku potěšil výsledek slovenských lidovců, kteří se tak vrátí do slovenské Národní rady.
Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s budoucím slovenským kabinetem bude pokračovat nadstandardní spolupráce obou zemí. Pogratuloval také šéfovi Progresivního Slovenska (PS) Michalu Šimečkovi. PS skončilo s odstupem druhé. "Navzdory všem prokázal, že liberální politika má své místo na slunci i ve střední Evropě, a za to mu patří velké poděkování," dodal předseda Pirátů.
Podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je výsledek slovenských voleb varováním i poučením. "Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo," napsal ministr.
Lídr opozičního hnutí ANO Babiš napsal, že Slovensku přeje vládu, která bude doma pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě bude tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů. Kromě gratulace Ficovi k vítězství Babiš ocenil také volební výsledek strany Hlas-sociální demokracie, která skončila na třetím místě.
Místopředseda ANO Karel Havlíček v diskusním pořadu stanice CNN Prima News řekl, že jde o vítězství pragmatismu nad ideologiemi. Nemyslí si, že by hrozil výrazný odklon Slovenska na východ, vyhrocenou rétoriku přisuzuje zejména předvolební kampani. Naopak ministr dopravy Martin Kupka (ODS) připomněl výroky z předvolební kampaně, které na možný odklon Slovenska od EU směrem k Rusku poukazovaly.
Bývalý český premiér a prezident Klaus v gratulaci vítězi slovenských voleb uvedl, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o svou zemi a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity. "Je to šance na návrat k vlastní sebevědomé slovenské politice a je to i impuls pro politiku v zemích vašich sousedů, včetně České republiky," napsal Klaus.
Přímá osobní gratulace vítězi slovenských voleb od představitelů české vlády a dalších zástupců koaličních stran nezazněla. Prezident Petr Pavel se k výsledkům parlamentních voleb na Slovensku zatím nevyjádřil.
Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se domnívá, že zahraniční politika Slovenska po volbách bude pravděpodobně umírněnější, než byla Ficova předvolební rétorika. "Nemyslím si tedy, že Slovensko úplně změní orientaci," řekl. Ani spoluzakladatel Cevro Institutu Ladislav Mrklas neočekává, že by země například vystupovala z mezinárodních organizací. Nemusí se měnit ani vztahy s Českou republikou, pokud se čeští politici nebudou snažit Fica »vychovávat a říkat mu, co má dělat«, dodal.
Pro ŽivotvČesku.cz svůj komentář poskytl sociolog Vojtěch Bednář. "Výrazné vítězství strany SMER-SD ve volbách na Slovensku je velmi důrazným poučením pro české politiky a vzkazem, aby začali zohledňovat primární potřeby svých voličů. Každá moderní společnost osciluje v cyklu přechodu mezi tendencemi být liberální a potřebou být konzervativní. Slováci se ve volbách 30. září rozhodli, a to poměrně silně, pro konzervativní cestu. Ačkoli vítězná strana SMER-SD a její hlavní představitel Robert Fico byli v uplynulých měsících u nás viditelní především díky kontroverzním, v některých případech až extrémním výrokům, a doufejme, že od těchto výroků nyní po volbách upustí, skutečně podstatným důvodem jejich úspěchu je koncentrace politiky na zajištění základních životních potřeb Slováků. Tato skutečnost je poučením pro politiky v České republice. Především pro ty vládní, ale nejen pro ně," upozornil pro ŽivotvČesku.cz.
"Můžeme předpokládat, že také čeští voliči budou požadovat, aby se jejich zástupci soustředili na naplnění elementárních potřeb; zajištění bezpečí, jistoty, perspektivy, růstu a životní úrovně. Můžeme předpokládat také to, že pokud voliči uvidí v zásadě pozitivní a užitečné kroky současné vlády jako antisociální, zvolí toho, kdo slíbí jejich okamžité zrušení; podobně, jako dnešní vláda zrušila EET. Pro současné politiky to znamená, že každý krok, který činí, musí být přinejmenším vysvětlen a nejlépe míněn jako krok ve prospěch největší části občanů. Což jsou ti s podprůměrnými příjmy, omezenými informacemi a v současnosti i obavami o budoucnost," dodal Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.