Reklama:

Šojgu končí v křesle ministra obrany, kvůli tomu zřejmě ostrouhal Medveděv. Poradce prezidenta Pavla ho vnímá jako alkoholika

Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv
Vladimir Putin a Dmitrij Medvěděv
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2024

Komentář: Ruský prezident Vladimir Putin navrhl Andreje Bělousova na pozici ministra obrany, kterou dříve zastával Sergej Šojgu. Informaci přinesla na konci uplynulého týdne tisková agentura TASS s odkazem na Radu federace –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ horní komoru ruského parlamentu. Jak se dá na věc dívat, pro ŽivotvČesku.cz nastínil bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že si Šojgu v kontextu události polepšil a dostal se v ruské hierarchii o schůdek výše, překvapením ve věci však je, že se »nějak zapomnělo na Dmitrije Medveděva.

Reklama:

Sergej Šojgu, dosavadní člen blízkého okruhu spolupracovníků Vladimira Putina, byl jmenován tajemníkem Bezpečnostní rady Ruské federace. Před ním tuto pozici zastával Nikolaj Patrušev, rovněž považovaný za jednoho z vlivných spojenců Putina.

Podle Šándora to pro Šojgua znamená povýšení. "Šéf Bezpečnostní rady Ruské federace je v hierarchii osoba číslo dvě. Stojí nad předsedou vlády Michailem Mišustinem a nad ostatními. Takovou funkci zastává člověk, který je Putinovi velmi blízký," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor s tím, že překvapením ve věci je, že do této funkce novodobý car Putin neustanovil jiného muže. A to Dmitrije Medveděva, který vykonává funkci místopředsedy Bezpečnostní rady Ruské federace a je bývalý prezident Ruska.

Reklama:

"Je zajímavé, že neustanovil do té funkce Medveděva, člověka, který byl několik období premiérem za jeho prezidentování a zároveň jedno období byl také prezidentem Ruské federace. To znamená, že bych celou rošádu viděl ve smyslu konsolidace ekonomiky v ministerstvu obrany a obranném průmyslu, a to s přímým vztahem ke konfliktu na Ukrajině," doplnil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený komentátor Šándor.

Je otázkou, jak se dívat na to, že Medveděv »nezabodoval«. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jaký pohled na Medveděva má ostřílený demokrat a diplomat Petr Kolář, který byl velvyslancem ve Švédsku, Irsku, Spojených státech, ale i Rusku. Dal jasně najevo, že jde lidově řečeno o »velkohubého alkoholika«.

"Je to člověk, který se stal dříve premiérem kvůli jedné vlastnosti –⁠⁠⁠⁠⁠ že byl přibližně o »centimetr« menší než pan Putin. Díky tomu mohl být i jedno funkční období prezidentem. Pak se ale ukázalo, že se mu to vymyká mimo kontrolu a že se Rusko začíná liberalizovat, takže se pan Putin musel vrátit, aby utáhl šrouby. Pan Medveděv to nyní pravděpodobně dohání, kromě toho, že mu k tomu jistě vydatně pomáhá alkohol, potřebuje teď ukázat, že je opravdovým »jestřábem«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný exdiplomat.

Šojgu byl ministrem obrany od roku 2012 a patřil k nejdéle sloužícím Putinovým ministrům. I když došlo podle slov Šándora k jeho povýšení, tak nedávno byl kritizován za postup na Ukrajině. Před několika týdny byl dokonce zatčen jeden ze Šojguových náměstků –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Timur Ivanov, a to na základě obvinění z korupce. Pozorovatelé to považovali za známku mocenských bojů uvnitř ruského vojenského a bezpečnostního aparátu, psal o tom web týdeníku Focus.

Bělousov v předchozí vládě zastával post prvního místopředsedy vlády, píše agentura TASS. V minulosti působil jako Putinův poradce pro ekonomické otázky, ministr hospodářského rozvoje, ředitel odboru ekonomiky a financí vlády a generální ředitel Centra makroekonomické analýzy a krátkodobých prognóz. Od roku 1981 do 2006 byl zaměstnán v Ruské akademii věd.

Pode Šándora jeho navržení na pozici ministra obrany může znamenat jediné, půjde odhadem o »nějakou ekonomickou konsolidaci«. "Neumím si představit, že by Bělousov udělal ve vztahu k armádě něco, co by mu Putin nedovolil. Ale podle tohoto kroku je potřeba provést nějaká zásadní ekonomická opatření, protože do toho rezortu musí téct obrovské peníze. A to musí samozřejmě vyvolávat obrovskou chuť korupčníků, kterých tam nebude málo," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz generál ve výslužbě a bezpečnostní expert.

Agentura RIA Novosti uvedla, že Bělousov není voják, ale ekonom. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to vysvětlil ve smyslu, že »dnes na bojišti vítězí ten, kdo je otevřenější inovacím a jejich uplatňování«. Agentura TASS dále zmiňuje Bělousovovy znalosti ruského obranného průmyslu a nových technologií.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: