Šojgu pochodoval vedle Putina, Gerasimov nikde. Důvod jeho absence na vojenské přehlídce detailně vysvětlil exšéf vojenské rozvědky

Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2022

Obvinění Západu z plánování útoku na Rusko, o mobilizaci, vyhlášení války nebo jaderném útoku ale ani slovo. To je stručný souhrn proslovu Vladimira Putina (69) na Rudém náměstí, ze kterého se svět směrem k vývoji války na Ukrajině nedozvěděl prakticky nic nového. Pozornost tak na sebe strhl člověk, který se přehlídky vůbec neúčastnil. Důvod, proč chyběl náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64).

Prezident Vladimir Putin (69), ministr obrany Sergej Šojgu (66) a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov (66) jsou z pohledu vojenské hrozby Ruska tři nejmocnější lidé této země. Podle některých informací až souhlas všech těchto tří mužů může vést k použití jaderné zbraně. A zatímco první dva jmenovaní spolu na pondělní přehlídce v Moskvě v družném rozhovoru prošli velký kus Rudého náměstí, Valerij Gerasimov nebyl nikde vidět.

Když koncem dubna odjel do ukrajinského Izjumu osobně velet, spekulovalo se, jestli má za úkol utužit morálku, nebo za cestou nestojí plánování použití taktické jaderné zbraně. Začátkem května Ukrajinská agentura Unian přinesla informace o tom, že byl zraněn, když ho do nohy zasáhl šrapnel. Podle zpráv, která přebírala další ukrajinská média, byl Gerasimov s dalšími vojáky na velitelském stanovišti, z něhož je řízeno velení ruských sil v oblasti Izjumu, když toto místo zasáhla ukrajinská palba. Údajně při útoku zahynulo 20 osob.

Jeho neúčast na přehlídce byla každopádně překvapivá, což pro ŽivotvvČesku.cz potvrdil i vojenský a bezpečnostní expert Andor Šándor. "Buď zůstává v Izjumu na velitelském stanovišti, protože je jeho účast na bojišti důležitější než na přehlídce, nebo je víc zraněný, než se předpokládalo," uvedl muž se stejnou, tedy generálskou hodností, jako má Valerij Gerasimov.

"Pravděpodobnější je varianta, že jsou na něm následky zranění vidět a nebyli by schopni je zakrýt, kdyby se účastnil té přehlídky. A na nosítkách ho tam těžko ponesou. Proč ukazovat, že nejvyšší velitel, pomineme-li ministra obrany, je ve stavu, v jakém je. To by nepůsobilo dobře na morálku nikoho," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.