Špičková odbornice na výživu promluvila o nejhorších stravovacích zlozvycích Čechů. Šetření na jídle je největší hloupost, řekla

Inflace, nákup, obchod - Ilustrační snímek
Inflace, nákup, obchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2022

Vysoká inflace a zdražování snad všech komodit nutí obyvatele České republiky razantně šetřit. Nejprve se kvůli vysokým cenám buď úplně vzdali návštěv restaurací, nebo je přinejmenším omezili, teď otáčejí každou korunu i při běžném nákupu v obchodě. Podle nejznámější popularizátorky zdravého životního stylu a internistky Kateřiny Cajthamlové (60) je to ale obrovská chyba. Pro ŽivotvČesku.cz rozebrala i další chyby, kterých se zákazníci při nákupu a zpracování potravin dopouštějí.

Už dlouhé měsíce potraviny v České republice zdražují. Důvodů je hned několik - válka na Ukrajině, nedostatek vstupních surovin, vysoké ceny za energie a pohonné hmoty a inflace, která v září vystoupala na 18 procent. Podle ekonomů navíc zdražování stále nekončí.

Kateřina Cajthamlová, odbornice z pořadu »Jste to, co jíte«, popsala právě šetření na kvalitních potravinách za největší prohřešek ve stravování české populace, který nelze obhájit ani aktuální ekonomickou krizí.

"Nejhorší je to, že Češi při nákupu potravin hledí jen na cenu. Raději koupí o korunu levnější produkt, který je nekvalitní a má nedostatek živin. Stojí za tím hamižnost, která je spojená s neinformovaností. Problémem je, že zákazníci u nás nečtou etikety a nezajímají se o složení výrobku. Kupujeme navíc dovezené šunty, které jsou levnější, místo toho, abychom si hýčkali české zemědělce. Šetřit na jídle je největší blbost a důkaz nízké sebeúcty," varovala pro ŽivotvČesku.cz vystudovaná lékařka.

Úsporu v dané oblasti by neměly hledat ani sociálně slabší skupiny, jako jsou třeba matky samoživitelky, protože nekvalitní stravování vede u dětí nejen k obezitě, ale naopak také k podvýživě, která následně souvisí například s problémy s chováním, učením či soustředěním. Kvalita je u jídla zkrátka to nejdůležitější.

"Už v pořadu »Jste to, co jíte« jsme před lety varovali, že je to spotřebitel, který určuje trh. Podařilo se nám v podstatě vymýtit křehčené maso napuštěné slanou vodou, ale to je asi to jediné. Dobří producenti od nás odešli, protože spotřebitel zkazil zdejší trh s potravinami. Pokud člověk chce sehnat opravdovou kvalitu, ať už se jedná třeba o česnek nebo sójovou omáčku, musí vyrazit do zahraničí. V českých supermarketech nemá vůbec šanci," nastínila situaci pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Cajthamlová.

Hlídání ceny není každopádně jediným problémem, kvůli němuž se lidé špatně stravují. Mohou za to i jiné návyky, které jsou v české společnosti celkem časté.

"Mezi nejběžnější zlozvyky patří, že málo snídáme, vaříme často do zásoby a jídla pak zmrazujeme a zase rozmrazujeme, čímž dochází k množení bakterií, a hlavně muži pijí docela dost piva. Vždyť jsme stále na špici v jeho celosvětové spotřebě," uvedla pro ŽivotvČesku.cz některé chyby internistka, psychoterapeutka a popularizátorka zdravého životního stylu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.