Špičkový český psycholog určil diagnózu vůdce ruského lidu Vladimira Putina. Jak dlouho bude trvat válka, se dá z choroby odhadnout

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 3. 2022

Zprávy posledních dnů ohledně zdravotního stavu prezidenta Vladimira Putina (69) míří zejména na jeho psychiku. Objevují se spekulace, že trpí mozkovou poruchou způsobenou demencí, Parkinsonovou chorobou nebo prudkými návaly vzteku v důsledku léčby rakoviny steroidy, o čemž svědčí jeho odulost v obličeji a v oblasti krku, uvedl server Daily Mail. Kreml jakékoliv informace o špatném zdravotním stavu hlavy Ruské federace odmítá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psychologa Jeronýma Klimeše (54), který se zamyslel nad možnou diagnózou muže, který 24. února vydal rozkaz k invazi vojsk na Ukrajinu.

Řada zahraničních portálů uvedla poměrně velké množství zpráv o tom, že chování Vladimira Putina je silně nevyzpytatelné. Informace naznačují, že by měl v rámci léčby užívat steroidy, přičemž důkazem má být jeho oteklý obličej a krk, píše server Daily Mail.

Český špičkový psycholog Jeroným Klimeš se z podstaty chování Vladimira Putina domnívá, že diagnóza je jiná. "On určitě bude psychopat. Na pozici, na které je on, je psychopat jeden vedle druhého, protože normální člověk s běžným myšlením se není schopen na ní udržet. To jsou diagnózy začínající na F60, s největší pravděpodobností to bude F60.0 - tzv. paranoidní porucha osobnosti. Do úvahy přichází i antisociální. Poruchy osobnosti postihují ty případy, kdy rozum, city a další složky osobnosti jsou rozštelovány, takže se objevuje třeba necitelnost, ignorování sociálních norem, chybí soucit a podobně," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz odborník se specializací na rodinnou a policejní psychologii a partnerské vztahy.

Kreml jakékoli zdravotní potíže odmítá. Putinův emocionální stav je normální, uvedl ve středu prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov s tím, že ruský prezident má pouze »mimořádně nepravidelné« pracovní dny.

Psycholog poukázal na to, jaké vlastnosti lze hledat u člověka, který je psychopat. "Nebere se to jako psychiatrická diagnóza, která by se vyznačovala poruchami myšlení, ale tito lidé mají divně nastavené věci mezi rozumem a city. Charakterizují je vlastnosti jako bezcitnost, egocentričnost, pocity grandiozity, impulzivita, dochází u nich k absenci empatie, chybí jim třeba soucit. Psychopatií je mnoho druhů a řada z nich dokáže mistrně využívat lidi kolem sebe, zachází s nimi ale jako s pytlíkem od pečiva. Když ho nemáme, tak se vztekáme, ale když ho nepotřebujeme, tak ho bez problémů hodíme do koše. Takto psychopati zacházejí s druhými lidmi, ale i s národy. Když Putin chce, nemá problém a zábrany zlikvidovat celý národ a udělat z Ukrajiny pustinu. To je typické pro psychopaty. Své sebemenší utrpení považují za větší, než je utrpení kohokoli druhého. Kvůli svým ambicím tedy nemá problém zlikvidovat celý národ. A to je větší problém, než jeho zdravotní problémy, které samozřejmě jako sedmdesátník musí mít," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Není to poprvé, co se o zdraví Vladimira Putina spekuluje. Před dvěma lety například Kreml vyvracel spekulace o tom, že trpí Parkinsonovou nemocí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.