Spolu chyceni, spolu pověšeni, říká Zeman. Za mimořádnou aktivitou Rakušana vidí to, že ministr chce pravděpodobně opustit vládní loď

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, Jiří Ovčáček | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2024

Bývalý prezident Miloš Zeman je sice v politickém důchodu, ale dění na tuzemské politické scéně mu v žádném případě neuniká. Naopak. Jeho zrak i sluch bedlivě zaznamenávají, co se děje. Jako ostřílený prognostik pak s lehkostí vyhodnocuje, jaké má kdo úmysly. Nepochybně zajímavé vysvětlení pak zaujal k významně pestré aktivitě ministra vnitra a vicepremiéra Víta Rakušana, který na sebe strhl v posledních týdnech významnou pozornost. Ať už jde o výrok o chystaném výkupu menšinových podílů v energetické společnosti ČEZ, který následně dementoval, ale i jeho tour de Česko aneb »Hovořím s lidmi Bez cenzury« ukázala koaličním partnerům takzvaně »záda«. Pro ŽivotvČesku.cz nadměrnou aktivitu politika »rozklíčoval« exprezident tak, že Vít Rakušan chce opustit koaliční loď, a to minimálně s ohledem na letošní trojici voleb a následně volby do Sněmovny.

Bývalý pán Pražského hradu Miloš Zeman vidí za náhlou aktivitou Víta Rakušana snahu odstřihnout se před veřejností od nepopulární vlády.

"Je jedno hezké přísloví, které říká, že jistí milí drobní hlodavci opouštějí loď. A je jedno německé přísloví, které říká: Spolu chyceni, spolu pověšeni. A z toho vyplývá, že Vít Rakušan chce opustit loď a nechce být pověšen spolu s ostatními," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz s pověstnou nadsázkou dění ve vládní koalici prognostik a exprezident Miloš Zeman a nepřímo upozornil na to, že před volbami někteří politici »neznají svého bratra«.

Pokud jde o »hity« šéfa resortu vnitra, vše začalo neobyčejným videem v polovině ledna. Rakušan v něm po volejbalovém zápase uvádí, že »tohle nebylo dobrý«. »Lidi na nás koukají a vůbec nerozumí tomu, co děláme. Zbytečně taktizujeme, hrajeme při zdi. Důvěru mnohých jsme zklamali, jen abychom zůstali ve hře. Přistupovali jsme na kompromisy, je nejvyšší čas to změnit a vrátit se k tomu, proč jsme to vůbec začali dělat«. V záběru se jeden ze spoluhráčů Rakušana dotazuje, jestli to řekl Fialovi. "Řeknu mu to," hbitě mu odpovídá Rakušan.

Video, které někteří vnímali jako podpásový úder premiéru Fialovi, každopádně bylo pozvánkou na již zmíněné »debaty Bez cenzury«, v nichž Rakušan diskutuje s veřejností.

Že jeho povídání s lidmi má skutečně grády, o tom svědčí i jeho nedávný výrok v Sokolově, kde na dotaz uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ, následně to však popřel. Sama informace, která vůbec nepřísluší tomu, aby ji někde v »kulturáku« sděloval ministr vnitra, vyvolala pořádný poprask.

A aby toho nebylo málo - tedy s ohledem na vysvětlení bývalého prezidenta Miloše Zemana - poslední ožehavé téma, jdoucí za hnutím STAN, kterému Rakušan velí, bylo, když se ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák rozhodl jmenovat svého zmocněnce pro euro. Následně v reakci premiér Fiala v úterý svolal vůbec první dohodovací řízení pětikoalice, kde pravděpodobně bouchl do stolu. Koalice se nakonec shodla, že pozice bude zrušena, ekonom Petr Zahradník zůstal Dvořákovým poradcem.

"Dohodovací řízení je instrument, který máme za sebou. Jednání bylo dlouhé, ale přineslo z mého pohledu dobrý výsledek," řekl následně novinářům vicepremiér Vít Rakušan. Vztahy v koalici se podle něj určitě pročistily. Podle Zemana však »vyskakování« Rakušana a jeho STAN ukazuje jen jedno, že ministr chce ve dnech, kdy se bude rozhodovat o mnohém, tahat za »ten« silnější konec provazu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.