Spolužáci jí říkali »Velrybo«. Dívka prokázala obrovskou vůli a všem posměváčkům vytřela zrak

Emma Rose Doherty před svou proměnou
Emma Rose Doherty před svou proměnou
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2020

Kam až dokáže zajít šikana. To pocítila na vlastní kůži Emma Rose Doherty (23), která kvůli ní zažila nejhorší chvíle v životě. Jak se ale dokážou karty obrátit a zlé věci s sebou mohou přinést i něco dobrého. A tak dívka prošla těžkou cestou dřiny a odříkání a změnila se k nepoznání.

Lidé dokážou být zlí. A říká se, že děti mnohdy ještě víc. Emma Rose byla obyčejná dívka z anglického města Bath, která se bohužel stala obětí šikany ve škole. Důvodem byla její váha, kvůli které se jí spolužáci začali posmívat. Tehdy dívka oblékala v dámských velikostech číslo 14 UK (u nás odpovídá velikosti 42). Vážila necelých 71 kilogramů. Důsledkem stresu a strachu se u ní začala rozvíjet deprese a úzkost, dokonce přestávala úplně chodit mezi lidi a snažila se jim co nejvíce vyhýbat. Nesnášela cestování do teplých míst, protože v ní vyvolávala obavy z plavek a ještě více podněcovala pocit méněcennosti a sebenenávisti vůči vlastnímu tělu.

Jediným lékem na trápení, která prožívala, nacházela v požitku z jídla. Bolest zaháněla díky cukrové »droze« - hlavně sladkostmi, čokoládou a zmrzlinou. Následovaly výčitky a pláč před zrcadlem. "Cítila jsem se méněcenná, sama a bezcenná. Sledovala jsem, jak si holky užívají, a přemýšlela jsem, proč se celý život trápím tím, jak vypadám místo toho, abych si taky užívala," řekla Emma Rose, jak uvedl Big World Tale.

A právě tohle uvědomění předznamenalo obrovskou změnu. Navštívila totiž tělocvičnu ve veřejné nemocnici a začala se zajímat o to, co může udělat pro svoje tělo a jak pracovat s cvičebním náčiním a závažím. Jedna cesta do tělocvičny se rázem proměnila v pravidelnou každodenní činnost a Emma Rose postupně nastartovala svoji proměnu. Během pěti let se dostala na váhu 51 kilo a v úsilí nepolevila. "Na chvíli se u mě rozvinula ortorexie. Dostala jsem se do stavu podvýživy, příliš se omezovala a moje tělo nespalovalo tím správným způsobem. Veškerý čas jsem věnovala vzdělání a současně s prací jsem fungovala jako osobní trenér. Studovala jsem výživu a složení těla a dokázala jsem překonat poruchu stravování," vzpomínala dnes už zdravá 23letá žena.

Začala se soustředit především na nabírání svalů a rýsovaní postavy. Emma Rose založila společnost Empower Online Coaching, jejímž cílem je pomoct mladým ženám trpícím stejnými problémy. "Bývala jsem hodně plachá a nejistá. Ve škole mi dali přezdívku »Velryba« a moje psychika tím hodně trpěla. Od dvanácti do šestnácti let jsem užívala antidepresiva. Moje nová cesta mi změnila život a nastartovala kariéru. Cítím se šťastnější, zdravější a mám více energie. Každý den se budím s tím, že se těším na cvičení," uvedla osobní trenérka Emma Rose Doherty pro Big World Tale.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.