Sportovní zázrak Annamária svůj životní závod nedoběhla. Zklamala mě, říká trenér dívky, která v prošlapaných balerínkách porážela soupeřky

Běžkyně Annamária Horváthová
Běžkyně Annamária Horváthová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2023

Mnozí mají v paměti příběh dnes už sedmnáctileté Annamárie Horváthové z romské osady u východoslovenského města Moldava nad Bodvou. Dívka na sebe upozornila jako dorostenecká mistryně Slovenské republiky v běhu na 1500 metrů. V srpnu 2021 oznámila, že je těhotná, nakonec o miminko přišla. Její sportovní kariéra, která mohla být zářná, současně s nerozumnými životními kroky skončila. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil její trenér Norbert Pecze z Athletic Legion Club Moldava nad Bodvou. "Tři roky trvalo, než dosáhla nějakých úspěchů. Mrzí mě to, že se nedokázala vrátit," uvedl.

Annamária byla před necelými dvěma lety odhodlaná začít znovu trénovat. Dívka z chudých poměrů před časem zaujala veřejnost tím, že dokázala v běhu porážet soupeřky, i když běhala v balerínkách. Sportovní obuv si rodina nemohla z finančních důvodů dovolit.

O dívce se mluvilo jako o budoucí hvězdě atletických stadionů, pak ale nastal v jejím životě zásadní zlom, když loni v srpnu přiznala, že čeká dítě. Naděje na úspěšnou sportovní kariéru tak skončily dříve, než prakticky začaly.

Annamária se původně společně s rodinou rozhodla, že půjde na potrat. Pak ale přišel zvrat a dítě se rozhodla si nechat. S potratem přitom souhlasil i otec nenarozeného miminka, který Annamárii opustil a našel si novou přítelkyni.

Neplánovaně o dítě následně dívka přišla, což vedlo k tomu, že se chtěla pokusit zachránit alespoň svou kariéru. Ale k tomu už nedošlo. "Rok a půl jsem ji neviděl. I když tvrdila, že začne znovu běhat, nezačala," uvedl aktuálně pro ŽivotvČesku.cz trenér dívky Norbert Pecze, který je synovcem známého fotbalového trenéra Karola Peczeho.

Annamárie v roce 2018 vyhrála lokální běžecké závody na 750 metrů, a to způsobem, který ohromil Slovensko i Česko. Své soupeřky totiž předstihla o celé jedno kolo. Sám Norbert Pecze již dříve redakci uvedl, že nikdo nemůže odhadnout, zda se dívka ještě někdy ke sportu vrátí. Letos v srpnu jí bude osmnáct let a podle jejího trenéra svůj talent promarnila.

"Tři roky trvalo, než se podařilo dostat ji do slušné formy. Takže mě to mrzí. Nevím ani, jak dnes žije, dlouho jsem o ní nic neslyšel. Že by se ještě někdy vrátila, to si nemyslím," dodal pro ŽivotvČesku.cz Norbert Pecze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.