Spravedlnost? Ukradl 5 housek, dostal natvrdo rok a půl. Téměř stejný trest dostal Afričan za znásilnění nezletilé

Bezdomovec dostal podobný trest jako muž, který znásilnil nezletilou.
Bezdomovec dostal podobný trest jako muž, který znásilnil nezletilou.
Foto: Pixabay.com / Archiv Česká televize
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2020

Z počátku poměrně kuriózní krádež, kterou v Brně spáchal pětadvacetiletý Lukáš Kalina v době nouzového stavu, když ukradl v potravinách pět kusů pečiva, měla nepříjemný závěr. V úterý zlodějíčka pečiva krajský soud poslal za krádež na 1,5 roku do vězení. Český soud podobně »tvrdě« rozhodl o Afričanovi, který znásilnil a oloupil nezletilou školačku. Dva silně odlišné případy, dva velmi podobné tresty. Podle lidí, kteří se začali k případům vyjadřovat, jde o nespravedlnost.

Abdallah Diallo byl za znásilnění a oloupení šestnáctileté dívky o telefon odsouzen ke dvěma letům vězení. Proti trestu se před pár dny odvolal. Muži byla jako »polehčující okolnost« uznána diagnostikovaná schizofrenie, byla mu nařízena ústavní léčba. Afričan si totiž údajně na nic nepamatoval.

Oproti tomu hladový bezdomovec z Brna Lukáš Kalina si během nouzového stavu skočil pro pečivo, šlo o pět bulek pizza a jeden kus stál 12,50 koruny, které nezaplatil. Měl hlad a kradl. Opakovaně. Byl v podmínce a za obdobný trestný čin, kdy kradl například jídlo, třikrát souzený.

Ve srovnání Kalina, který zcizil pečivou v době nouzového stavu, nekladl při zadržení odpor a ke krádeži se přiznal. Podle lékařů je závislý na alkoholu. Oproti tomu Afričan, který před činem byl v Německu, kde neúspěšně žádal o azyl, se ve vězení choval agresivně.

Dva různé příběhy, dva různé delikty. Podobná doba trestu odnětí svobody. Na internetu oba rozsudky vyvolaly velké emoce. Řada lidí nechápe, jak je možné, že Afričan dostal tak nízký trest za to, že nezletilé dívce po psychické stránce zničil život.

Bezďák ukradne pět housek a dostane rok a půl natvrdo. Oproti tomu havěť z Afriky znásilní nezletilou a dostane dva roky, kde to proboha jsme," stojí v jednom z příspěvků.

"Ne dva roky, zastřelit u zdi. Znásilní dítě a dostane dva roky? A co ten chudák z Brna, který měl hlad a ukradl pět housek, ten dostal o kousek méně je za to, že se rozhodl v nouzovém stavu neumřít hlady. Strašné," stojí v dalším komentáři.

Podobných komentářů lze najít na internetu stovky. K věci se vyjádřil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který dlouhodobě bojuje proti migrantům.

Nejděsivější na tom je, že nastupující totalitu nepřináší nějaká politická partaj ani mocichtivý diktátor, ale k evropskému trendu omezování svobody a podpory migrace se svévolně přidala česká justice. Jako by jí nestačily stovky justičních zločinů v běžných kauzách, rozhodla se pustit i do politiky a do omezování nejzákladnějších lidských práv. To je velmi varovné a nenechme se mást řečmi o nezávislosti soudů,“ napsal na svém účtu na sociální síti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.