Reklama:

Stačí si odkládat 2000 korun měsíčně, ale má to háček. Ekonom spočítal, jak se mít v důchodu královsky a nemuset pracovat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2023

Dnešní padesátníci se svůj věk nástupu do penze dozvědí jen několik let dopředu. Platit by pro ně mělo připravované přepočítávání důchodové věkové hranice podle očekávané doby dožití v 50 letech jako pro mladší ročníky. Podle předpokladů by tak mohli odcházet do důchodu o něco později než v 65 letech. Týkalo by se to lidí, kteří se narodili po roce 1966. Chystané změny v minulém týdnu přiblížil ministr práce Marian Jurečka. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Štěpána Křečka s dotazem, kolik by si člověk měl měsíčně odkládat peněz, aby se v důchodu měl s nadsázkou řečeno královsky. V celkovém kontextu věci ale šlo o celkovou sumu peněz, která českému penzistovi může zpříjemnit stáří.

Reklama:

Výdaje na důchody prudce rostou, systém důchodového pojištění je v propadu. Ke zmírnění deficitů má přispět odsouvání penzijního věku. Důchod by měl trvat v průměru 21,5 roku.

Ekonom pro ŽivotvČesku.cz spočítal, kolik je potřeba odkládat měsíčně, aby se člověk měl v době, kdy začne pobírat starobní důchod, celkem dobře. Je potřeba ale zdůraznit skutečnost, že výpočet nezohledňuje řadu faktorů, ale spíše jde o ukázku toho, že odkládat si peníze na stáří dává smysl.

Reklama:

"V prvé řadě je důležité, aby spoření bylo dlouhodobé a lidé využili zázraku zvaného »složené úročení«. Když si například člověk bude odkládat dva tisíce korun měsíčně při zhodnocení šesti procenty ročně a bude tak činit čtyřicet let, tak našetří tři miliony sto dvacet dva tisíc korun," vypočítal ekonom Štěpán Křeček.

"Ve chvíli, kdy si bude odkládat dvojnásobek, a to čtyři tisíce korun, při stejné úrokové sazbě šest procent ročně, ale bude tak činit pouze poloviční dobu, což je dvacet let, tak si našetří milion šest set osmdesát šest tisíc korun. To znamená o téměř milion a půl korun méně než při výše zmíněném výpočtu. Ukazuje se tak, že klíčová je délka odkládání," upřesnil odborník v ekonomické oblasti.

"MPSV počítá, že průměrná doba důchodu bude 21,5 roku. A při odkládání v rámci prvního výpočtu, tedy čtyřiceti let, tak nám výsledná suma stačí na to, abychom po celou dobu mohli dostávat dvacet tisíc korun měsíčně. Znamená to, že ušetřená částka přes tři miliony korun se dále úročí šesti procenty, kdy z toho měsíčně odebereme dvacet tisíc korun, ale zbylé peníze se dále úročí šesti procenty," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom a poradce premiéra s tím, že průměrná mzda v ČR je nyní okolo čtyřiceti tisíc korun, průměrný důchod pak okolo dvaceti tisíc korun.

"Když k tomu tedy přidáme dalších dvacet tisíc korun, tak člověk v penzi bude pobírat průměrnou mzdu a nemusí jít dolů se svým životním standardem a nemusí chodit pracovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček s tím, že výpočet se ale týká současné doby, nezohledňuje tak možné budoucí ekonomické jevy, jako je inflace a jiné. V kontextu věci je pak důležité si uvědomit, že lepší je mít v důchodu něco víc než jen důchod.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: