Až válka na Ukrajině skončí: Andor Šándor odhadl, co bude dál. Možná větší konflikt, ale nebude to hned

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2023

Komentář: Když na konci února loňského roku ruské ozbrojené síly podnikly invazi do sousední Ukrajiny, svět byl v šoku. Tehdy se odhadovalo, že boje budou trvat jen několik týdnů a dojde k ukrajinské porážce. K tomu ovšem nedošlo. Místo toho Ukrajinci před světem »ztrapnili« ruského obra a ozbrojený konflikt a nenávist mezi oběma zeměmi trvá dál - déle než rok. V současnosti dělat odhady, kdy válka na Ukrajině skončí, je poměrně odvážné. Přesto je vysoce pravděpodobné, že jednoho dne dojde na klid zbraní. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora s dotazem, co se po válce na Ukrajině dá z pohledu na obě země a případné další agrese očekávat. Variantu většího konfliktu nevyloučil.

Válka doprovází lidstvo od neolitické revoluce. A s tím, jak se vyvíjel člověk, jeho kulturní založení a výrobní možnosti, tím progresivnější se válka stávala, a to i její vedení. Dříve proti sobě stáli nevyzbrojení členové jednotlivých klanů, dnes se války vedou významně brutálnějším způsobem. Důkazem toho je ozbrojený konflikt na Ukrajině, který ale s velmi vysokou pravděpodobností jednoho dne skončí. Co bude dál, se pro ŽivotvČesku.cz pokusil nastínit Andor Šándor.

"Myslím si, že po rusko-ukrajinském konfliktu, který jednoho dne skončí, Bůh suď kdy a Bůh suď jak, tak v každém případě obě strany budou mít nepochybně problémy se vyrovnat s dopady konfliktu, a to komplexně. Bez ohledu na to, jak válka dopadne, je nezpochybnitelné, že ruská vojenská mašinérie utrpěla ztráty, které nebude nahrazovat měsíce, ale roky. Bylo a je vidět, že jejich možnosti současný konflikt značně snížil. Z tohoto pohledu je obtížné se smířit s nějakou ideou, jak se Západ dívá na vlastní vyzbrojování. Totiž v situaci, kdy Rusko není schopno dobýt Charkov, většinové ruské město vzdálené asi třicet kilometrů od vlastních hranic, je pak těžké si představit, že by Rus útočil na Pobaltí směrem do Polska," zamyslel se mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert.

Andor Šándor nevyloučil, že po válce na Ukrajině může dojít k dalšímu konfliktu - většímu, do něhož se zapojí více zemí. Pokud by k něčemu takovému mělo dojít, nebude to lidově řečeno tak horké, jak se může zdát.

"Současný konflikt může být předehrou nějakého většího konfliktu, ale určitě to nebude následovat velmi rychle z již zmíněného a dalších jiných důvodů," uvedl respektovaný bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Svět po válce na Ukrajině bude zase o kousek jiný. Agresor - Rusko - bude jako raněná šelma olizovat rány, podle Andora Šándora není moc pravděpodobné, že by mělo dojít k něčemu mimořádnému v rámci dalšího ozbrojeného konfliktu, pokud by však nebyl použit jaderný arzenál.

"Válka, když skončí, zanechá rozvrácenou Ukrajinu a svým způsobem značně poškozenou schopnost Ruska konvenčními prostředky jakkoliv dál fungovat na západ od svého území, z tohoto pohledu si nemyslím, že by Evropa měla mít nějaký problém, pokud by nedošlo k použití jaderných zbraní," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.