Stačilo mu na to 24 slov. Miroslav Kalousek řekl, jaký zásadní rozdíl vidí mezi ministrem Zbyňkem Stanjurou a jeho předchůdkyní Alenou Schillerovou

Profimedia
Alena Schillerová a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 5. 2022

V loňském listopadu prezident Miloš Zeman (77) jmenoval Petra Fialu (58) premiérem České republiky. Stalo se tak po říjnových volbách do Sněmovny. Následně v lednu vláda získala důvěru po jednání, které trvalo 23 hodin. Na ministerských postech tak došlo logicky k výměnám. Nejsledovanější byla zřejmě na resortu financí, kdy své křeslo Alena Schillerová (58) uvolnila nástupci a současnému ministrovi Zbyňku Stanjurovi (58). Nová vláda je u moci přibližně pět měsíců, což je doba, kdy už se někteří ministři dají hodnotit a srovnávat. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala expolitika Miroslava Kalouska (61), zda vidí nějaký rozdíl mezi bývalou šéfkou státní kasy a jejím nástupcem. Bez přemýšlení rovnou spustil.

"Rozdíl mezi nimi vnímám naprosto zásadní. Pan ministr Stanjura se snaží chovat jako zodpovědný hospodář a s něčím takovým si Alena Schillerová nelámala hlavu," bez pardonu vyřkl pro ŽivotvČesku.cz exministr financí a bývalý předseda TOP 09 svůj pohled ohledně rozdílu mezi ministryní Alenou Schillerovou v Babišově vládě a Zbyňkem Stanjurou ve Fialově vládě v rámci vedení resortu.

Zatímco vláda Andreje Babiše (67) musela nečekaně řešit zásadní problémy spojené s pandemií koronaviru, Petr Fiala a jeho ministři se ani pořádně nestačili rozkoukat a začala válka na Ukrajině spojená s reálnou uprchlickou vlnou, která zasáhla i Českou republiku.

Kumulací několika problémů navíc inflace vystřelila do rekordních výšin překračujících 14 procent a pro mnoho lidí se ceny bydlení, potravin i pohonných hmot dostaly na hranici únosnosti. A právě to je častým terčem současné opozice, která vládě vyčítá, že pro české lidi nic nedělá.  

Ohledně toho, kdy dojde ke změně stavu a ČR si konečně od silných ekonomických problémů vydechne, nebyl na dotaz moudrý ani Miroslav Kalousek, který ale s jistotou řekl, že po špatných časech je zcela jisté, že přijdou zase časy dobré.

"Nevíme, jak dlouho bude trvat válka, nevíme, jak hluboké budou její dopady. V makroekonomické prognóze je tolik neznámých, že jsou jen dva typy prognostiků. Ti, kteří vědí, že neznají správnou odpověď, a ti, kteří to nevědí," reagoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na otázku, kdy krize skončí. "Na to opravdu neexistuje seriózní odpověď. Že nás čekají obtížné časy - jeden, dva, možná tři roky - je nasnadě. Vše záleží na tom, kdy se situace na Ukrajině vyřeší a kdy nastane klid. Že budeme tento i následující rok chudnout, na to si musíme zvyknout," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

USA tvrdí, že Rusko nemá zájem přestat válčit a ani vítězství na Donbasu na východě země by nemuselo boje ukončit. Na brífinku zákonodárců to podle agentury Reuters uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová. Bývalý šéf českého vojenského zpravodajství ale pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že dlouhodobý konflikt není v ničím zájmu.

Původ aktuálně vysoké inflace v ČR ve srovnání i s dalšími zeměmi EU je podle ekonomů již ve vývoji ekonomiky před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd. Současná vláda tak de facto pouze zdědila výsledky vlády Andreje Babiše, se kterými se musí vypořádat, o čemž vypovídá to, že podle ekonomů následně k inflaci přispěla i uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, díky které se do ekonomiky dostalo poměrně velké množství peněz. Dalším důvodem je pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Vliv měl i vývoj na trhu nemovitostí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) je v ruské propagandě vykreslován jako zrádce svého národa. Po sociálních sítích a řetězových mailech kolují fotky, jak hajluje, objevilo se i deep fake video, kde muž s počítačově velmi věrně vytvořeným obličejem prezidenta vyzývá ukrajinské vojáky ke složení zbraní. Jeden z hoaxů pak tvrdí, že je Zelenskyj dolarový miliardář. Proč teď nikdo neřeší ani ty skutečně problematické části Zelenského majetku, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu