Nevyzpytatelný Vladimir Putin. Bezpečnostní expert odmítl tvrzení americké rozvědky, že chce Rusko dlouhodobý konflikt, a vysvětlil důvod

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

USA tvrdí, že Rusko nemá zájem přestat válčit a ani vítězství na Donbasu na východě země by nemuselo boje ukončit. Na brífinku zákonodárců to podle agentury Reuters uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová. Bývalý šéf českého vojenského zpravodajství ale pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že dlouhodobý konflikt není v ničím zájmu.

Válka na Ukrajině trvá už 77 dní a přes velká očekávání nedošlo v posledních dnech nejen k žádným zásadním změnám na bojištích, ale nezaznělo ani žádné zásadní vyjádření. Přesně to se přitom obecně čekalo od Vladimira Putina (69) při vojenské přehlídce ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě.

Podle generála v záloze Andora Šándora (64) to ale zas tak překvapivé nebylo. "Já jsem byl skeptický k nějakým velkým vyjádřením a těch důvodů je několik. Kdyby vyhlásil válku a na základě toho mobilizoval, tak by to nepochybně bylo přiznání neúspěchu. Ne porážky, ale neúspěchu, to zaprvé. Zadruhé kdyby mobilizoval těch 450 tisíc vojáků, znamenalo by to, že chce obsadit celou Ukrajinu. Nechce, proto nemobilizuje. Zatřetí je otázkou, na jaké technice by těch 450 tisíc mobilizovaných vojáků fungovalo, což mi není úplně zřejmé, čtvrtá věc pak je, že by to dalo ránu ruské ekonomice," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Šéfka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová v úterý před americkými zákonodárci uvedla, že současný vývoj na Ukrajině zvyšuje pravděpodobnost »drastičtějších opatření«, ke kterým může Vladimir Putin přistoupit. "A to včetně zavedení stanného práva, využití kapacit průmyslové výroby nebo případné vojenské eskalace, aby uvolnil zdroje potřebné k dosažení svých cílů," citovala Avril Hainesovou agentura AFP s tím, že ani vítězství na Donbasu na východě země by nemuselo válku ukončit.

S tím ale Andor Šándor příliš nesouhlasí. "Myslím, že dlouhý konflikt není v ničím zájmu, protože síly na obou stranách ubývají. Zásobování dalšími zbraněmi je navíc složité a žádná ze zemí konfliktu není ve válečné ekonomice, čímž je schopnost vyrábět novou techniku značně limitována," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Putin si podle něj zkrátka myslí, že k dosažení jeho vojenského cíle, tedy obsazení Donbasu, není vyhlášení války nebo mobilizace nutná. "Zřejmě má ještě jiné nástroje v rukou tak, aby tu oblast Donbasu byl schopen obsadit, zásadně odříznout Ukrajinu od přístupu k mořím a blokovat přístavy, čímž bude Ukrajina vážně ekonomicky poškozena," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Otázkou zůstává, jak moc vidí Vladimir Putin situaci realisticky. Američtí zpravodajci totiž sice míní, že nepoužije jaderné zbraně, pokud nebude »v bezprostředním ohrožení«, přesto USA počítají s možností nepředvídatelné eskalace konfliktu. "Putinovy ambice totiž přesahují aktuální možnosti ruské armády," uvedla Avril Hainesová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.