Reklama:

Stát nezajistil jehly, čeká se na dovoz z Číny: Pokud vláda nezvládne očkování, je konec s důvěrou, míní Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Se svolením Andora Šándora
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2021

Stát začal do nemocnice dodávat ampule s vakcinační látkou proti koronaviru, chybí ale jehly a stříkačky. A bez jehel očkovat nejde. Česká republika čeká také na materiál z Číny, který by měl dorazit v rámci celoevropského tendru. "Chtít očkovat a nemít jehly, to by snad nevymyslel ani Jára Cimrman. Je to selhání státu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Reklama:

Centrální rezervační systém pro očkování proti koronaviru bude spuštěn 15. ledna pro seniory starší 80 let, od 1. února pak bude systém otevřen pro všechny zájemce. Očekává se, že o vakcínu projeví zájem možná i miliony lidí. Panuje obava, že lékaři nebudou mít k dispozici dostatek jehel a stříkaček.

Reklama:

Stát do nemocnic dodává vakcínu, ale jehly a stříkačky musí nemocnice zajistit z vlastních zásob. Základní vybavení se na pokyn vlády z poloviny loňského prosince snaží zajistit Státní správa hmotných rezerv. Podle Českého rozhlasu, který na problematiku upozornil, se také čeká na dodávky, které mají v rámci společného evropského tendru dorazit z Číny.

Ministerstvo zdravotnictví zatím tvrdí, že v lednu i v únoru bude v Česku jehel dostatek. "Na ten počet, který bude očkován v lednu a únoru, je v České republice dostatek tohoto materiálu," opakovaně zdůraznil šéf rezortu Jan Blatný (50). Zvýšenou spotřebu tohoto zdravotnického materiál by podle Blatného v budoucnu měly pokrýt unijní dodávky. Jehly a stříkačky, které Brusel v Číně nakoupil, ale ještě nejsou na území Evropské unie.

V rámci společného evropského nákupu české úřady poptaly podle očkovací strategie 8 milionů stříkaček s pevnou jehlou, 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel. Kdy se tento materiál v České republice objeví, ale není jasné. Podle Blatného to může trvat i dva měsíce.

"Pokud je ta informace pravdivá, tak to považuji za zásadní selhání státu. V době, kdy je tu nouzový stav, jsem registroval zprávy, jak se ty jehly budou soutěžit. Při vnímání nouzového stavu je to věc neuvěřitelná. V této době přeci má stát pravidla taková, aby mohl fungovat, aniž by musel zdlouhavě něco soutěžit. Jestliže krizový zákon umožňuje nakupovat bez výběrových řízení ve prospěch dobra, tak nechápu, proč se tak neděje. Chtít očkovat a nemít jehly, to by snad nevymyslel ani Jára Cimrman," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečností expert Andor Šándor, který opakovaně upozorňuje, že občané ztrácí důvěru ve vládu a její strategii. Šándor již dříve uvedl, že pokud by stát očkovací proces nezvládl, ztratí poslední zbytky důvěry.

"Očkovací strategie je o tom, že mám zajištěné kapacity, že mám dávky, mám jehly, vím, kde se bude očkovat, kdo to bude dělat a mám na to medicínský glejt. Toto není strategie, to je zbožné přání. Jestli vláda zmastí i to očkování, tak je to opravdu strašné. Jak chcete lidi přesvědčit, že očkování je jediná cesta ven z krize, když jim zároveň ukazujete, že nemáte možnost nabídnout nic jiného než povídačky a pár tisíc testů? Snaha nechat si poradit od Izraele je hezká, ale to nejsme opravdu schopní to zorganizovat? Je to o prosté matematice, kdy si do východiska přeci dosadíme síly a prostředky, které k tomu máme," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný Šándor.

Podle Sdružení praktických lékařů nejsou momentálně jehly a stříkačky dostupné na volném trhu. Potřebný materiál je stále v Číně. Český rozhlas uvedl, že ministerstvu zdravotnictví nabídl pomocnou ruku ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček, který chce pomoci s rychlejším transportem z Číny.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: