Stávka je v Čechách zázrak. Vláda ignorancí riskuje nástup radikalismu. Analytička rozebrala den protestu

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2023

Komentář: Český lid má ke stávkám rezervovaný vztah. Odbory nejsou zrovna bojovné ve francouzském stylu. Pondělní stávka je proto podle vyjádření mediální analytičky Ireny Ryšánkové pro ŽivotvČesku.cz vlastně zázrak. A protest občanů by měl být pro vládu Petra Fialy varováním před ignorováním názorové hladiny ve společnosti. Podle odbornice se může odmítání nespokojených hlasů vymstít, protože hrozí otevřít brány radikální politice.

Odboráři v pondělí 27. listopadu, na den přesně čtyřiatřicet let od generální stávky za sametové revoluce, uspořádali po celé zemi protest jako výrazný vzkaz vládě premiéra Petra Fialy. Mediální analytička Irena Ryšánková soudí, že odbory byly k podpoře stávkového hnutí v podstatě dohnány tlakem nespokojených lidí. "V prvé řadě je zázrak, že tady vůbec nějaká stávka byla. Tenhle národ má ke stávkám jako prostředku boje za lepší podmínky výrazně rezervovaný vztah. Ani odbory v České republice nejsou nijak zvlášť bojové," uvedla Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Poukázala také na to, že Češi oproti Francouzům nevynikají v bouřlivých protestech. Vládu by to nicméně podle Ireny Ryšánkové nemělo uspávat do klidu a bylo by nemoudré protesty podceňovat. "V Česku jsou protesty či shromáždění velmi mírné, takové sousedské. Ve Francii už by hořely ulice. Myslím, že by jednou naše reprezentace mohla místo v Kyjevě na nádraží zkusit vystoupit v Paříži, aby viděla, do čeho jde," poznamenala pro ŽivotvČesku.cz mediální analytička.

Bývalý prezident Miloš Zeman stávkující podpořil, když zároveň poukázal právě na slavné dny listopadu 1989 a generální stávku, která významně pomohla k pádu komunismu v Československu. Lidé současnosti ale podle Ireny Ryšánkové nechtějí systémovou změnu ve smyslu pádu režimu, touží po sociální spravedlnosti. Mávnout rukou nad touto náladou lidí by se nicméně podle mediální analytičky krutě vymstilo nejen kabinetu Petra Fialy, ale nakonec celé zemi.

V zákrytu už totiž může číhat radikální politický směr, který by znamenal obrovské nebezpečí. "Mám ale trochu strach z toho, že jakmile se rozhoří oheň, může se v čele objevit někdo neznámý, kdo se ukáže jako silný charismatický vůdce, nabízející jednoduchá radikální řešení. A pak se nebudeme stačit divit všichni. To je totiž to nebezpečí, do kterého nás svou ignorancí toho, co jim stávkující chtějí sdělit, vede Petr Fiala a jeho vláda. To je to obrovské nebezpečí. Protože chudoba s sebou vždycky přináší radikální řešení. Jak totiž napsal Francois Villon, »nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad«," uzavřela pro ŽivotvČesku.cz Irena Ryšánková analýzu pondělní stávky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.