Stojíme před reálným problémem. Částečně za to mohou i jasnovidci říkající, že druhá vlna nebude, míní Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2020

Po několika týdnech se v Česku počet nakažených za uplynulých 24 hodin přehoupl přes stovku. Ve čtvrtek přibylo 118 nových případů nemoci COVID-19. V pátek to bylo 126. Podle epidemiologa Romana Prymuly jde sice o ohniska nákazy, ale pokud by došlo k tomu, že se ohnisek v Česku vytvoří více, mohl by nastat skutečně černý scénář.

I když jde zatím o lokální problém, děje se to, co Prymula už před časem říkal. Vir tady pořád je a jen tak nezmizí...

"To, že v Česku jsou dvě ložiska, tak ukazuje, že se v těch dolech uvolnila opatření velmi brzy. Jde o ukázku nějaké lokální aktivity. Pokud jde o Frýdek-Místek, tam to je záležitost, že to tam skákalo na ty kontakty, které tam byly, a ten řetězec byl delší než bývá, protože se tam nakazilo víc lidí. Stále jde ale o lokální záležitost, ale pokud by došlo k tomu, že by se to stalo na více místech v republice, tak by to mohl být reálný problém. Riziko, že se tak bude dít, stoupá a tím jak je v Praze více nakažených a to, že to neskončí na nákaze jednoho, dvou lidí a někdy to může při těch větších akcí postihnout více osob, tak je to o tom, že je to o čekání nějaké události, která nastat reálně může," řekl pro Život v Česku uznávaný epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum.

Podle Prymuly teď proti epidemiologům hraje čas. Inkubační doba viru je okolo čtrnácti dnů a mnohdy nakažení jsou bezpříznakoví.

Je nutné ohniska izolovat

"Je nutné, jak nastanou taková ohniska, je zaizolovat. Protože už když se to dostane do nějakého počtu, jako je to ve Frýdku, tak je to pak složitější, protože každý z potenciálních kontaktů má x kontaktů svých a čím dříve ho zaizolujeme, tak těch kontaktů bude méně. A teď, v době, když už je více věcí rozvolněných a lidé se potkávají, tak počet kontaktů je vyšší, než tomu bylo v době, kdy byly restrikce," myslí si Roman Prymula, který byl klíčovou postavou v boji s první vlnou epidemie v Česku a díky jeho zkušenostem se problém minimalizoval.

Zároveň epidemiolog poukázal, že ještě před pár týdny byla v Česku epidemiologická situace mnohem lepší, než tomu je v současnosti.

"V tuto chvíli Česká republika má jinou pozici, než tomu bylo. Když vezmeme příkladem Norsko, tak u nich to bylo číselně před čtyřmi týdny podobné jako u nás, což bylo 8 tisíc nakažených. A teď je to tak, že v Norsku je 8200 nakažených, u nás je to 10200 nakažených," podotkl uznávaný epidemiolog s tím, že v Česku se šíření viru dalo do pohybu. Dále jako problém vidí i skutečnost, že řada lidí už v současnosti z různých doporučených opatření není ochotna cokoliv dodržovat.

A ideální ani nebylo, že do společnosti zanesli někteří odborníci, kteří lidem začali kázat, že druhá vlna nebude, pocit, že Česko vše zvládlo. Jde o totiž o nepodložená fakta a jakési věštění z křišťálové koule. "Říkat lidem, že druhá vlna nebude, když to nevíme, samozřejmě dobré není a určitě to vliv na současnou náladu ve společnosti má," dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.