Střet Miroslava Kalouska a Markéty Pekarové Adamové. Padají slova jako pitomost, stud a populismus, osobní to prý ale není

Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová a Miroslav Kalousek
Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová a Miroslav Kalousek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2022

Na tvrdou kritiku z řad opozice je vláda zvyklá, pokud ale přijde od Miroslava Kalouska (61), zakladatele TOP 09, která je součástí kabinetu Petra Fialy (57), je to minimálně nečekané. Současná předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová (37) se proto pustila do výměny názorů se svým dřívějším předchůdcem. Miroslav Kalousek, který z politiky odešel v roce 2019, pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že jde čistě o věcný problém a nebere ho osobně.

"Ten návrh je populistická hloupost a já se stydím za každou sněmovní většinu, která takovou hloupost odhlasuje. Problém je, že opozice se dožaduje ještě větší pitomosti. Racionální pravicový hlas ve sněmovně není. Bůh s námi," napsal bývalý předseda TOP 09 na sociální síť Twitter. Kritizoval tak vládou schválený příspěvek 5 tisíc korun na dítě z rodiny s ročním příjmem nižším než milion korun.

Další tvrdý komentář přišel ve chvíli, kdy vláda představila svůj rozpočtový výhled do roku 2025, přičemž se schodkem 300 miliard korun počítá i v následujících třech letech. Dokonce zazněla slova o tom, v čem je dnes TOP 09 vlastně jedinečná a proč ji volit. "V zahraniční politice to zastane premiér Fiala, na rozpočtovou odpovědnost jsme trestuhodně rezignovali, manželstvím pro všechny to nedoženeme," uvedl na sociální síti Miroslav Kalousek, který byl poslancem od roku 1998. V letech 2007–2009 byl ministrem financí druhé Topolánkovy vlády, v letech 2010–2013 ministrem financí v Nečasově vládě.

To nenechalo klidnou Markétu Pekarovou Adamovou, která stranu vede od roku 2019. "Mirek Kalousek to z mého pohledu už přehání. Není to konstruktivní, stále kritiku opakuje, ale nenabízí řešení. Snaží se získat pro svou osobu pozornost, která mu v politickém důchodu scházela, a bohužel tím pomáhá opozici. Už jsem s ním o tom vícekrát mluvila," řekla politička pro idnes.cz.

Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že si její slova nebere osobně. "Je to věcný problém, který se jmenuje trvale udržitelné hospodaření. Já jinak té vládě fandím, za mnohé ji obdivuji, nicméně co se týče právě toho trvale udržitelného hospodaření, tak to bohužel nedělá lépe než ta vláda předešlá. Nevyhýbá se ani některým populistickým krokům, které čistě věcně kritizuji," uvedl muž, který na poslanecký mandát rezignoval v lednu 2021 v souvislosti s nadcházející volební kampaní, když předem odmítl opět kandidovat do dolní komory.

"Z mé strany je to stejné, jako jsem věcně kritizoval rozpočtování Babišovy vlády. Akorát ti, kteří mi tenkrát tleskali, se teď mračí, když to neudržitelné hospodaření, které plánuje Fialova vláda, kritizuji. Věcně ale přitom říkám pořád to samé, hospodaření musí být udržitelné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Zmíněný příspěvek 5 tisíc korun na dítě do 18 let věku budou mít rodiny, které měly v roce 2021 příjem do 1 milionu korun. Počítá se příjem osob, se kterými dítě v den podání žádosti žije. Nemusí tak jít jen o biologické rodiče, ale jedná se i o manžele či registrované partnery rodiče nebo druhy či družky. U druhů a družek platí, že se jejich příjem počítá jen tehdy, pokud s dítětem a rodičem žijí alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni podání žádosti o příspěvek.

Opozice návrh podpořila, prosazovala ale na plénu změny. Hnutí ANO i SPD například chtěly, aby se příspěvek vztahoval na nezaopatřené děti až do 26 let, tedy i na studenty. Pozměňovací návrhy nicméně vládní poslanci z řad ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů odmítli.

"Já si prostě přeju, aby vláda, které fandím, rozpočtovala udržitelně. Doufám, že se jí to ještě podaří, ale zatím to nedělá. Tak to prostě musím komentovat," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.