Stromeček uříznutý v lese může stát více než celé Vánoce dohromady. Pokuta za lesní krádež je enormní

Vánoční stromky - ilustrační foto
Vánoční stromky – ilustrační foto
Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2021

Každý pátý Čech přiznal, že někdy v minulosti uřízl vánoční stromek na soukromém lesním pozemku. Na první pohled cesta do lesa pro jedličku či smrk s pilkou v ruce může vypadat romanticky, ale hrozí velké finanční ztráty, kterou v předvánočním čase mohou hodně zabolet. "Pokuta se odvíjí od lesního zákona, v současné době je to až 15 tisíc korun," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti České lesy Eva Jouklová.

Řezáním stromků v přírodě se proslavila mimo jiné nejslavnější česká vánoční reklama o holčičce, která vidí zlaté prasátko. Reklama dokládá, že cesta do lesa s pilkou v ruce patří tak trochu mezi české tradice. Bohužel každý les v Česku má svého majitele a proto nejde o romantiku, ale v první řadě o krádež, na kterou pamatuje zákon.

"Pokuta je záležitostí státní správy lesů, odvíjí se to od lesního zákona a je to částka až 15 tisíc korun," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Lesy České republiky Eva Jouklová a popsala, jak se proti krádežím Lesy ČR brání.

"Pokud jde o opatření proti zlodějům, tak letos jsme jako každý rok preventivně prostříhali koruny stromků, které i natíráme výraznou barvou, aby se jako vánoční nedaly použít. V mladých porostech jsme v prosinci tradičně posílili hlídkovou službu. V lesích jsou i fotopasti. Krádežím předcházíme také tím, že stromky v ceně od 100 do 250 korun prodáváme na většině našich lesních správ a revírů, lesních závodů i polesí, kontakty jsou na webu Lesů ČR. Určitě ale nekonkurujeme prodejcům, uspokojujeme jen místní poptávku. K dostání jsou smrky a borovice z prořezávek, které z lesů záměrně odstraňujeme v rámci takzvané výchovy porostů. Nejsou ideálně rostlé a tomu odpovídá i zmíněná nižší cena. Ročně tak prodáme asi 6 000 stromků," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Eva Jouklová.

Podle průzkumu Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) každý pátý Čech přiznal, že někdy v cizím lese ukradl vánoční stromek. Pro 5 procent Čechů je zcela normální si pořídit stromek v cizím lese a ani nepřemýšlí nad tím, že dělají něco nelegálního.

Pokud si lidé chtějí uříznout stromek legálně, mohou využít tzv. plantáže vánočních stromků. Stromeček si vyberou přímo na poli, zaplatí za něj a pak si ho odnesou domů. Ceny jsou přibližně o třetinu menší než u stromečků zakoupených na ulici od prodejců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.