Svalovou křeč, která brání v polykání, odstraňují lékaři malým řezem v jícnu
Svalovou křeč, která brání pacientům v polykání, a strava se jim vrací zpátky do úst, mohou lékaři vyřešit endoskopicky malým řezem v jícnu. V Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) výkon nově podstupují i děti, informoval dnes institut v tiskové zprávě. Takzvanou achalázií trpí v Česku asi 5000 lidí, stejná metoda pomáhá i lidem s obdobným problémem v žaludku.
Při výkonu lékař zavede endoskop a sevření svalu se uvolní pomocí několikacentimetrového řezu. "Záhy po výkonu se uleví většině pacientů, dva dny po něm mohou zas normálně pít, tři dny od něj mohou začít i s jídlem. Ani po jednom z 516 výkonů, které jsme dosud udělali, nepotřeboval pacient chirurgický zásah," popsal lékař Oddělení gastroenterologických metod IKEM Jan Martínek. U dětí je achalázie velmi vzácná, ročně jde jen o několik případů. V IKEM je touto metodou operují od osmi let věku.
Dříve problém lékaři řešili při laparoskopické operaci, kdy proti běžným operacím není otevřený hrudník, ale operační nástroje se do místa zákroku vloží jen malými otvory. Přístup pomocí endoskopu je podle IKEM ještě šetrnější i levnější. Při výkonu se v celkové anestezii zavede do jícnu endoskop, vytvoří tunel a v potřebném místě přeruší řezem svalovinu. Díky tomu se jícen uvolní. Efekt operace není trvalý, u 20 ze zhruba 500 operovaných bylo třeba zákrok opakovat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.