Reklama:

Synové Putina a Kabajevové žijí v izolaci, cestují obrněnými vlaky, mají osobní kuchaře. Sociolog rozebral ruskou kulturu moci

Vladimir Putin s Alinou Kabajevovou
Vladimir Putin s Alinou Kabajevovou
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2024

Synové ruského prezidenta Vladimira Putina a bývalé gymnastky Aliny Kabajevové, Ivan a Vladimir Putinovi, žijí v izolaci v rezidencích, cestují soukromými letadly a obrněnými vlaky a jejich život v přepychu zajišťují firmy přátel ruského vůdce. Mají tělesné strážce z prezidentovy ochranky, chůvy, soukromé učitele a profesionální trenéry. Bratři se skoro nestýkají s vrstevníky a své rodiče vidí zřídka, píše o »nejutajenějších ruských dětech« centrum Dossier. Sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz promluvil o tom, co by se muselo stát, aby se Rusové své hlavy státu rozhodli zbavit. "Že by se to stalo vůlí lidu, je sice možné, ale v ruských podmínkách značně obtížné," odpověděl renomovaný odborník na výše uvedený dotaz a situaci podrobněji rozebral.

Reklama:

Dossier je projekt někdejšího nejbohatšího Rusa a později nejznámějšího ruského vězně Michaila Chodorkovského. Bývalý ropný magnát s politickými ambicemi žije v exilu od doby, co jej po desetiletém věznění Putin omilostnil. Investigativní centrum se snaží odhalovat kriminální aktivity lidí Kremlu.

Reklama:

Údaje o Putinových synech nelze podle Dossier najít ve státních databázích. Už jako kojenci žili pod falešnými doklady jako rozvědčíci a lidé pod státní ochranou. Data narození znají jen nejbližší příbuzní. Během přípravy článku Dossier nalezl několik desítek fotografií Putinova staršího syna, ale z etických důvodů se je rozhodl nezveřejnit, ani další detaily, které by mohly pomoci dítě identifikovat.

"Ivan Putin je nezletilý a není zodpovědný za činy svých rodičů a jeho podoba sama o sobě nepředstavuje společenský zájem. Ale ten představuje způsob života prezidentových dětí, protože je financován státem a Putinovými přáteli, kteří vydělávají na úkor státního rozpočtu," napsal portál. Dodal, že jeho anonymní zdroj patří mezi desítky lidí, kteří se o Putinovy syny starají.

Putin se v roce 1983 oženil s Ljudmilou Škrebněvovou, která přijala manželovo příjmení. Po téměř 30 letech se rozvedli. Mají spolu dvě dcery, Mariji Voroncovovou a Jekatěrinu Tichonovovou, ale Putin je ani nezmiňuje jmény, jen jim říká »ty ženy17«, píše Dossier.

Putinovi se nepodařilo utajit, že má druhou rodinu. V roce 2008 napsal list Moskovskij korrespondent, že v Petrohradu se chystá svatba Kabajevové s Putinem, který se rozvedl o dva měsíce dříve. Putin se nechal slyšet, že nesnáší, když někdo strká nos do jeho života, a noviny zakrátko skončily.

Sama Kabajevová na jaře 2008 v televizi líčila, že už našla ideálního muže, aniž ho jmenovala, a přinejmenším od roku 2011 někdejší olympijská vítězka neskrývá snubní prsten. Jednoho syna porodila na jaře 2015 v Luganu, zatímco v roce 2019 tamní lékařka Natalia Thiebaudová, někdejší Putinova známá z Petrohradu, která emigrovala do Švýcarska, přicestovala do Moskvy, aby pomohla na svět druhému potomkovi. Lékařčini známí pak prozradili listu Sonntags Zeitung, že gymnastka má děti s Putinem. O tom, kde bude porod, pokaždé rozhodl prezident s ohledem na utajení, tvrdí Dossier s odvoláním na nejmenovaného podnikatele, spolupracujícího s jedním z Putinových přátel.

Jakkoli Putinova druhá rodina žije v izolaci, lze se k ní podle Dossier dostat »doslova z ulice«, soudě alespoň podle inzerátu zveřejněného na počátku letošního roku agenturou English Nanny, jejíž služeb využívají zámožní Rusové. Na inzerát hledající učitele angličtiny pro dva chlapce ve věku čtyř a osmi let totiž mohl odpovědět kdokoliv. Práce s ubytováním a stravou obnášela pět dní v týdnu v celkovém rozsahu 60 hodin a k povinnostem patřila i výuka dalších předmětů a doprovod na cestách. Nabízený plat činil 7700 eur měsíčně (asi 193.000 Kč). Před přijetím bylo nutné absolvovat pohovor, lékařskou prohlídku a dvoutýdenní karanténu.

"Život bratrů připomíná život jejich otce. Mají osobní kuchaře, kteří jim vaří. Jako Putin mají své hrnky a pijí jen z nich. S dětmi jsou vždy tělesní strážci," píše portál. Podle jeho zdroje ale život v rezidenci na jezeře Valdaj není až tak přísně sešněrovaný, pokud zde není Putin. Občas se tu objeví i děti přátel Kabajevové, samozřejmě po dvoutýdenní karanténě. Ale největší zábavu mají synové, pokud večery tráví s otcem. Se starším synem Putin hrává hokej, kvůli čemuž na Valdaji postavili kluziště, tvrdí Dossier. Podle něj rodina tráví na Valdaji větší část roku, zatímco v srpnu a na počátku podzimu bývá na černomořském pobřeží.

Může se Rusko zbavit Putina?

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, co přesně by vedlo k tomu, aby byl Vladimir Putin svržen a zda je to vůbec reálné. To se pokusil nastínit renomovaný sociolog Vojtěch Bednář. 

"To je velmi těžké, ale v podstatě nejjednodušší odpověď vzhledem k ruské kultuře a jejímu fungování je, že musí dojít k palácovému převratu. To znamená, že se dohodne jeho nejbližší okolí, které je zatím loajální, že už k němu loajální nebude," vysvětlil možný průběh hypotetického státního převratu v Rusku.

Podle Vojtěcha Bednáře je sice možné, že by v Rusku mohlo dojít k zásadní změně prostřednictvím demonstrací nebo »z vůle lidu«, ale vzhledem k tamním podmínkám je to velmi nepravděpodobné. Většina vzdělaných obyvatel žije v několika velkých městech, zatímco venkovská populace, která tvoří většinu a je často méně vzdělaná, je rozptýlená v malých sídlech. Tato geografická a sociální izolace venkova výrazně komplikuje jakékoli snahy o vytvoření většího sociálního hnutí, které by mohlo přinést změnu.

"V okamžiku, kdy by se Putinovi nejbližší, jeho generálové a zkrátka celá suita v Kremlu rozhodla, že už tímto směrem jako doposud jít nechce, tak je velmi pravděpodobné, že by velmi rychle dokázali svého prezidenta svrhnout a nahradit jinou figurou," nastínil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na situaci sociolog, který se ve své praxi věnuje také sociologii firem a jejich kultury.

Důvodem, proč tomu tak je, je podle jeho slov způsob, jakým je v Rusku organizována struktura moci ve státě. Zatímco v Česku má politická struktura mnoho pater, v Rusku je situace zcela jiná. Místní struktura má ve skutečnosti jen dva stupně - prezidenta a gubernátory, kteří stojí v čele jednotlivých regionů Ruské federace. Všechny další mezistupně sice oficiálně existují, ale vše je pouze »na oko« a reálně žádnou moc nedrží. A právě to považuje Vojtěch Bednář za hlavní důvod, proč je tak obtížné v zemi prosadit jakoukoli změnu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: