Takový chaos v ruské armádě nikdo nečekal, přiznal Vít Rakušan. Ocenil boj o svrchovanost a odhadl, jak dlouho ještě může válka trvat

Petr Fiala a Vít Rakušan
Petr Fiala a Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2022

Válka na Ukrajině trvá už téměř patnáct týdnů a největší boje se aktuálně vedou ve východoukrajinském Severodoněcku. Situace je tam přitom nepřehledná a obě strany tvrdí, že dosáhly jistých úspěchů. Přestože to na začátku konfliktu nikdo nečekal, může podle ministra vnitra Víta Rakušana (43) válka trvat ještě hodně dlouho. "Ukrajinci se prostě nevzdají," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Vyznat se v tom, jaký je aktuálně stav válečného konfliktu na Ukrajině, nemusí být pro běžného smrtelníka lehkým úkolem. Ukázkou je i boj o Severodoněck. Jeho starosta Oleksandr Strjuk v úterý ukrajinské televizi řekl, že Rusko vyslalo více vojáků a snaží se ovládnout celé město, ukrajinští obránci ale podle něj drží své pozice. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua (67) nicméně jeho jednotky kontrolují všechny obytné čtvrti a snaží se převzít kontrolu nad průmyslovou zónou města a také obcemi v jeho okolí.

Když 24. února ruská vojenská technika překročila ukrajinské hranice a zahájila invazi, málokdo by zřejmě čekal, že se za 104 dní bude stále válčit. Bez okolků se k tomu přiznal i český ministr vnitra Vít Rakušan. "Myslím, že takovou obranu asi nikdo nečekal, stejně jako takový chaos v ruské armádě a její snahu obsadit Ukrajinu plošně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Zatímco Sergej Šojgu tvrdí, že je nyní »osvobozena«, což ve slovníku Moskvy znamená obsazena ruskými okupačními silami a jednotkami proruských separatistů, významná část Doněcké a Luhanské oblasti na levém břehu řeky Severní Doněc, gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj naproti tomu agentuře AP řekl, že ruské síly ovládají jen průmyslová předměstí Severodoněcka.

Podle Víta Rakušana dosavadní průběh konfliktu ukázal, že Ruská taktika absolutně selhala, představa bleskové války se ukázala jako lichá, selhalo plánování celé té vojenské akce i kvalita ruské armády. "Ukrajinci naopak předvedli, že jim jde o svrchovanost vlastní země a ta obrana je obrovsky statečná. V nějaké podobě tak ta válka obávám se může pokračovat ještě hodně dlouho, protože Ukrajinci se prostě nevzdají. A nevzdají se ani části svého území," předpověděl ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním videoposelství uvedl, že ukrajinské jednotky svádějí v Severodoněcku s invazními ruskými silami intenzivní bitvu. Situace ve městě se mění z hodiny na hodinu, připustil starosta Strjuk. Také Americký Institut pro výzkum války ve své nejnovější analýze přiznal, že aktuálně není jasné, která strana co v Severodoněcku ovládá.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.