Teplotní sešup a přízemní mrazíky. Čeká nás ochlazení až o 10 °C, říká meteoroložka. Upřesnila, na co je třeba dávat pozor

Jiří Hadač / CNC / Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Hadač / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 10. 2021

Počasí na začátku října přineslo slunečné dny s příjemnými teplotami, které na některých místech šplhaly až k letním hodnotám. Ale výhled na následující období už tak příznivý není, protože nebude pokračovat stejným scénářem - dojde totiž na výrazné ochlazení. Podle Dagmar Honsové bude rozdíl hodně citelný. "Čeká nás pokles teplot až o 10 °C. Oproti včerejším letním hodnotám je to opravdu velký rozdíl. Dále je třeba dávat pozor na mlhy nebo nízkou oblačnost, které se mohou po ránu vyskytovat. Očekáváme i přízemní mrazíky a může to klouzat," sdělila pro ŽivotvČesku.cz.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se průměrné teploty v období mezi 4. a 31. říjnem pohybují v rozmezí 8,1 až 10,1 °C. Nejnižší průměrná teplota od roku 1941 byla naměřena v roce 1946 – rtuť teploměru ukázala 5,3 °C. Naopak nejvyšší dosáhla 13 °C a je evidována k roku 1966. Přesto, že v Česku panovaly slunečné dny s příjemnými teplotami, nyní dojde na citelné ochlazení, které bude rozhodně nepříjemnou změnou.

"Teploty půjdou dolů až o 10 °C, hlavně tedy ve Středočeském kraji v porovnání se včerejším dnem. Dnešní odpolední maxima se budou pohybovat mezi 11 až 15 °C a pouze na Ostravsku naměříme nejvýše 17 °C – což je oproti včerejším letním teplotám, kdy jsme v Karviné naměřili 25,1 °C opravdu velký rozdíl. Byl to z hlediska teplot poslední letní den," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že počasí přejde z »léta« rovnou do mrazu a připraví lidem slušný »teplotní šok«.

Častým tématem nejen předvolebních debat zůstává migrace a ochrana hranic České republiky. Jedná se o problém, který se může stát reálnou hrozbou budoucích měsíců a let. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (64) existuje několik zásadních bodů, které ohrožují bezpečnost Česka. "Pokud dočasně pozastavíme schengenský prostor, musí to být zdůvodnitelné. Kvalitní ochrana naší země proti migraci je přímo závislá na ochraně hranic Schengenu, k čemuž je samozřejmě nutná jasná shoda EU na tom, jak nakládat s migrací, což není," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Ve znamení velkých teplotních výkyvů bude celý nadcházející týden. Zatímco dnes, tedy v po...

Volební víkend se pak ponese v duchu typického sychravého podzimního počasí. "O víkendu nás čeká kvůli malé oblačnosti v nočních hodinách a také studenému východnímu proudění, které se k nám začne dostávat, pokles teplot v ranních minimech od 3 do -1 °C ve dvou metrech. A tam kde nebude v nížinách po ránu -1 °C, očekáváme přízemní mrazíky. Po ránu se budou určitě vytvářet mlhy nebo nízká oblačnost a ojediněle to právě může i klouzat, takže na to pozor. Například do dnešního rána jsou srážkové úhrny na Trutnovsku přes 40 milimetrů, ve Vrchlabí spadlo třeba 43 milimetrů. Dnes na většině území prší a stejné to bude i ve čtvrtek, kdy půjdou navíc teploty dolů," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu