Teplotní sešup a přízemní mrazíky. Čeká nás ochlazení až o 10 °C, říká meteoroložka. Upřesnila, na co je třeba dávat pozor

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Hadač / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2021

Počasí na začátku října přineslo slunečné dny s příjemnými teplotami, které na některých místech šplhaly až k letním hodnotám. Ale výhled na následující období už tak příznivý není, protože nebude pokračovat stejným scénářem - dojde totiž na výrazné ochlazení. Podle Dagmar Honsové bude rozdíl hodně citelný. "Čeká nás pokles teplot až o 10 °C. Oproti včerejším letním hodnotám je to opravdu velký rozdíl. Dále je třeba dávat pozor na mlhy nebo nízkou oblačnost, které se mohou po ránu vyskytovat. Očekáváme i přízemní mrazíky a může to klouzat," sdělila pro ŽivotvČesku.cz.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se průměrné teploty v období mezi 4. a 31. říjnem pohybují v rozmezí 8,1 až 10,1 °C. Nejnižší průměrná teplota od roku 1941 byla naměřena v roce 1946 – rtuť teploměru ukázala 5,3 °C. Naopak nejvyšší dosáhla 13 °C a je evidována k roku 1966. Přesto, že v Česku panovaly slunečné dny s příjemnými teplotami, nyní dojde na citelné ochlazení, které bude rozhodně nepříjemnou změnou.

"Teploty půjdou dolů až o 10 °C, hlavně tedy ve Středočeském kraji v porovnání se včerejším dnem. Dnešní odpolední maxima se budou pohybovat mezi 11 až 15 °C a pouze na Ostravsku naměříme nejvýše 17 °C – což je oproti včerejším letním teplotám, kdy jsme v Karviné naměřili 25,1 °C opravdu velký rozdíl. Byl to z hlediska teplot poslední letní den," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že počasí přejde z »léta« rovnou do mrazu a připraví lidem slušný »teplotní šok«.

Volební víkend se pak ponese v duchu typického sychravého podzimního počasí. "O víkendu nás čeká kvůli malé oblačnosti v nočních hodinách a také studenému východnímu proudění, které se k nám začne dostávat, pokles teplot v ranních minimech od 3 do -1 °C ve dvou metrech. A tam kde nebude v nížinách po ránu -1 °C, očekáváme přízemní mrazíky. Po ránu se budou určitě vytvářet mlhy nebo nízká oblačnost a ojediněle to právě může i klouzat, takže na to pozor. Například do dnešního rána jsou srážkové úhrny na Trutnovsku přes 40 milimetrů, ve Vrchlabí spadlo třeba 43 milimetrů. Dnes na většině území prší a stejné to bude i ve čtvrtek, kdy půjdou navíc teploty dolů," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.