Tisíce Čechů se vyhnou pokutám za porušení opatření proti šíření koronaviru

Pokuty za porušení opatření
Pokuty za porušení opatření
Foto: Policie ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2020

Rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví pomůže tisícům hříšníků. Ti, kteří nařízení ministerstva zdravotnictví o volném pohybu nebo omezení maloobchodu a služeb porušili, pravděpodobně nebudou muset platit pokutu.

Podle rozhodnutí soudu totiž opatření v době, kdy je porušili, byla protiprávní. Tudíž za ně správní orgány nemohou vymáhat pokutu. Šlo o nařízení o omezení volného pohybu, maloobchodu a služeb kvůli šíření nemoci Covid-19.

Policisté za dobu trvání opatření řešili 2900 přestupků podle krizového zákona a dalších 5400 přestupků podle zákona o veřejném zdraví. Celkem mají na kontě zhruba 580 tisíc kontrol.

Ukončí tisíce správních řízení

Teď to vypadá, že jejich práce přijde vniveč. „Centrálně nerozlišujeme data ze zrušených nařízení a z těch platných. Řádově však bude muset být ukončeno tisíce správních řízení,“ řekl deníku Právo mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

O rušení pokut poprvé mluvil už před týdnem vicepremiér Jan Hamáček. Opatření nejvíc porušovali lidé v Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.