To je manžel Danuše Nerudové. Kandidátka na prezidenta se pyšní charismatickým fešákem, je to vlivný advokát

Robert Neruda - manžel Danuše Nerudové
Robert Neruda – manžel Danuše Nerudové
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2022

Třiačtyřicetiletá ekonomka, bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová v polovině listopadu v Praze zahájila za účasti rodiny a podporovatelů další fázi prezidentské kampaně. Mnoho lidí ale netuší, kdo je její manžel. Jde o právníka u vlivné advokátní kanceláře Havel & Partners oplývající veřejnými zakázkami pro stát i velký byznys. V současnosti vyjadřuje velkou podporu bývalé rektorce Mendelovy univerzity také populární moderátor Honza Musil (55), který redakci ŽivotvČesku.cz na dotaz vysvětlil, proč tak činí.

Vítězství Danuše Nerudové v prezidentských volbách by Česko postavilo před řadu změn. Jednak republika nikdy neměla ženu v roli hlavy státu, stejně tak je to ohledně role »prvního muže«. Navíc muže, který se řadí mezi vlivné advokáty.

Robert Neruda (45) v advokátní kanceláři Havel & Partners vlastní zhruba čtyřprocentní podíl. Specializuje se na právo hospodářské soutěže a veřejné podpory. Do roku 2010 pracoval celkem osm let na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), byl jeho prvním místopředsedou. Před dvěma lety se neúspěšně ucházel o post jeho předsedy. S Danuší Nerudovou má dva syny. Spolu jsou od roku 2002.

Podle některých kritických hlasů v rámci manžela Danuše Nerudové zaznívá obava ze střetu zájmu. Robert Neruda s tímto počítá. V rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že pokud by čas ukázal, že je role »prvního muže« s výkonem advokacie neslučitelná, je připraven ho přerušit. "A to včetně majetkového podílu v kanceláři," zdůraznil.

Pokud by se Danuše Nerudová stala prezidentkou ČR, je potřeba zmínit, že hlava státu jmenuje soudce, udílí milosti, může zastavit třeba i trestní stíhání. Kancelář Havel & Partners, ve které figuruje Robert Neruda, má podle portálu Hlídač státu nemalé množství zakázek u státních institucí a podniků - jen v tomto roce eviduje portál 225 smluv za 153 milionů korun, uvedl web Seznam Zprávy.

Jedním z podporovatelů bývalé rektorky je moderátor Honza Musil. Ten je přesvědčen, že nehrozí nic, co by mělo být mimo mantinely. Naopak Danuši Nerudovou vnímá jako pozitivní změnu, která může Českou republiku posunout k lepším zítřkům.

"Teď, když s Danuší Nerudovou jezdím a vyjadřuji jí podporu, tak musím říct, že má celistvý názor, nemění ho a vysvětluje ho lidem, což považuji za důležité. Velmi je mi sympatické, že během debat s veřejností odpovídá na každou otázku, a to i takové, které jsou méně příjemné. Podle mě je Danuše Nerudová pro Českou republiku nadějí, která může přinést pozitivní změnu, kterou země potřebuje," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz moderátor Honza Musil, v čem ho kandidátka na prezidenta přesvědčila.

Petr Pavel je z prezidentských kandidátů největším sázkovým favoritem na post hlavy státu. Na druhé místo se u některých sázkových kanceláří dostala poprvé od začátku října Danuše Nerudová těsně před Andreje Babiše. Ten je ale favoritem na výhru hned v prvním kole voleb. Vyplývá to z dat sázkových kanceláří zveřejněných na webech.

První kolo voleb nástupce Miloše Zemana bude v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo voleb v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.