Toč se a vrč můj kolovrátku. Petr Fiala snove v daleké Indii nitky velkých plánů
Komentář Jiřího Ovčáčka: Předseda vlády Petr Fiala vyrazil na třídenní návštěvu Indie. Pobyt ve vzdálené asijské zemi má jistě pikantní nádech díky faktu, že indický premiér Nárendra Módí kraluje žebříčku popularity politiků ve světě, zatímco Petr Fiala se krčí na předposledním místě, jak uvádí aktuální průzkum agentury Morning Consult. Ale není žádný důvod k posměškům. Indie je totiž v současnosti pomyslným středobodem zájmu mocností Západu i Východu. Přetahovanou umocnila válka na Ukrajině a Indie je teď velmi žádanou nevěstou. Symboliku tak získává rozkošný okamžik, kdy si Petr Fiala vyzkoušel snovat na tradičním indickém kolovrátku. Právě zajímavé propojování nitek je tématem komentáře ŽivotvČesku.cz.
Svět čelí rozdělení, které urychlila válka na Ukrajině. Západní společenství podporuje napadenou zemi, globální Jih, jak se nyní říká bývalým rozvojovým zemím, přinejmenším lavíruje nebo se ekonomicky a mocensky bratří s agresorským Ruskem a čím dál více sebevědomou Čínou. Odlišný přístup můžeme pozorovat i v případě stanoviska k válce v Gaze, kde Západ podporuje Izrael a globální Jih se netají náklonností k Palestincům.
A pak je tu Indie, nejlidnatější stát světa. Její vliv také mohutně roste, stejně jako ekonomika, modernizace a digitalizace. Už dávno to není roztomilá země meditací pro západní baťůžkáře, ale sledujeme agilní asijskou mocnost. Indie si toho je vědoma a na mezinárodním poli projevuje rozhodnost. Z Ruska nakupuje nerostné suroviny, je největším dovozcem ropy z Putinovy říše. Moskva dodává i hnojiva a ocel. Indická ekonomika potřebuje pro svůj další rozvoj suroviny a ruské ceny jsou lákavé. A novodobé carství si mne ruce, může dál financovat ukrajinský konflikt.
Indie na druhou stranu – stejně jako Západ – podpořila Izrael, který bojuje s teroristy z hnutí Hamás. A jestli s někým mají Indové problém, tak kromě tradičního Pákistánu je to Čína, která teď přidělává vrásky především lídrovi západního světa – USA. Pro mnoho českých konzumentů zpráv, kteří mají rádi jednoduchá schémata dobrý – zlý, pořádná bramboračka a zmatek. Jenže takový je dnešní svět. Západ se samozřejmě snaží Indii získat pro své plány a cíle, proto probíhají stálé námluvy.
Premiér Petr Fiala, který se v nejnovějším průzkumu oblíbenosti světových lídrů agentury Morning Consult posunul z posledního místa na předposlední, při současné návštěvě nejlidnatějšího státu světa usedl uvolněně a s úsměvem ke kolovrátku, symbolu boje za indickou nezávislost, tedy vskutku koná strategickou návštěvu s několika cíli. Snování jemných nitek může být humornou zkazkou z cesty předsedy vlády, ale má svůj smysl. Podívejme se proto s portálem ŽivotvČesku.cz na jednotlivé nitky, které procházejí rukama v Česku zesměšňovaného premiéra.
Indie je v každém případě skvělým trhem pro české podniky. Po roztržce s Čínou, uzavření ruského trhu a komplikacích v zemích, které se na Moskvu usmívají až příliš nebo nenávidí Izrael, je zde šance na spolupráci výhodnou pro Českou republiku. Ať už v oblasti průmyslu, tak v případě moderních technologií a digitalizace. Bude to těžké – ve světové konkurenci, ale úlohou českého premiéra je se o to pokusit.
Druhou nitkou je snaha posílit prozápadní směřování Indie. Nitka, která vyžaduje opravdu jemné prstíky a trpělivost. Pro asijskou mocnost je velmi lákavé využívat rozpolcenosti světa ve svůj prospěch, je to ostatně pragmatické. Světové menu nabízí levné suroviny z Ruska, obchod se Západem a logistické propojení s Blízkým východem. Každý z hráčů naopak touží, aby se Indie stala výsadním partnerem. Bývalé Československo má v Indii dobrý zvuk, a tak se český premiér může pokusit alespoň o kousek Indii přitáhnout do západního orbitu.
Třetí nitka, kterou Petr Fiala pečlivě snoval na indickém kolovrátku, je pokus odtáhnout Indii od přátelství s Ruskem. Pokud by totiž asijský stát omezil ekonomickou spolupráci s moskevským samoděržavím, mohly by začít chybět finance na ukrajinskou válku, která trvá už skoro dva roky. Úkol přetěžký, ale každá snaha se počítá, ač může být zpočátku neúspěšná. V tomto smyslu lze vyložit i některé předchozí zahraniční cesty českého předsedy vlády. I malá země, jako je ta naše, může zahrát velké divadlo na světovém jevišti.
Jinou otázkou je, jaké nitky bude Petr Fiala snovat na domácím kolbišti. Pokud jde o zahraniční politiku, nelze vlastně nic zásadního premiérovi vytknout. Česko se ale potácí v nedobré náladě, což se může projevit ve volbách v roce 2025. Z velkolepých plánů v Indii i jinde by pak zůstaly jen trosky. Prostě, pečlivě usnované nitky by se zašmodrchaly tak, že by je nedala dohromady ani pohádková kouzelná babička.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.