Reklama:

Trh s nemovitostmi zažívá zemětřesení. Inflace a další okolnosti posílají rodiny do nájemního bydlení. V regionech praskají realitní bubliny

Bydlení - Ilustrační snímek
Bydlení – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2022

Poptávka po nákupu nemovitostí v České republice kvůli řadě významných faktorů, jako je inflace či opakované zvýšení úrokové sazby ČNB, oslabila, navíc ohledně cenové hladiny jsou v ČR značné rozdíly. Ceny celé řady nemovitostí tak začínají po dlouhých letech klesat, radikálně se obměňuje nabídka, kdy do nájmů míří rekordní množství domácností, uvádí to zpráva kvartálního monitoru trhu s nemovitostmi realitní skupiny EHS, která využívá data realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality a redakce ŽivovČesku.cz ji má k dispozici. "Nejvyšší ceny jsou v Praze a ve středních Čechách. Nejnižší na Ústecku a dále pak na Ostravsku a Karvinsku," upřesnil na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz jeden z nejúspěšnějších českých realitních makléřů Jiří Hanousek.

Reklama:

Kartami na trhu s realitami nejdříve zamíchaly dva roky koronavirové pandemie a v současnosti válka na Ukrajině. Dále také opakované zvýšení sazeb České národní banky, což ve výsledku prodražilo financování hypoték, na které tak dosáhne méně lidí.

Ceny obytných nemovitostí v EU se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 10,5 procenta. Růst cen nemovitostí v Česku je největší v EU už čtvrté čtvrtletí po sobě. Zatímco během covidové krize růst cen ve většině ostatních zemí zpomalil, v Česku naopak akceleroval. Hlavní příčinou je podle analytiků dlouhodobě nedostatečná nabídka na trhu. Dalším faktorem je pokračující a relativně silná poptávka, kterou umocňuje snaha lidí zajistit se proti inflaci nákupem něčeho i do budoucna nedostatkového.

Reklama:

Aktuálně na trhu s nemovitostmi dochází ke změně. "Průměrná cena bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Byty se na začátku léta prodávaly za 88 756 korun na metr čtvereční, tedy o dvě procenta levněji než na jaře, a to navzdory rekordní inflaci. Že na trhu nyní bude možné nakupovat mírně výhodněji, naznačuje také další indikátor: pokles průměrné ceny není zapříčiněn méně kvalitními nemovitostmi v nabídce – naopak. Za stejné peníze dostali Češi buď mírně větší, lepší, případně lépe situovaný byt než v předchozím kvartálu," uvádí zpráva realitní skupiny EHS, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

Růst cen nemovitostí stále předbíhá samotnou inflaci, upozornil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Vysoká inflace v kombinaci s levnými penězi nejenom podporuje zadlužování se na nákup nemovitostí, ale současně láká investory na realitní trh s vidinou kladného výnosu a zajištění reálné hodnoty peněz," řekl Dufek. V budoucnu by ovšem měl podle analytiků prudký růst cen zpomalit nebo se i zastavit.

Jak však upozorňuje Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny EHS, není možné očekávat, že se ceny propadnou rovnoměrně napříč celým trhem. Průměrná cena totiž sráží spíše propady konkrétních typů nemovitostí, které byly v posledních měsících nadhodnocené. "Sázet na plošný pokles nemá smysl. Ty nejkvalitnější nemovitosti, jako jsou například středně velké byty v centrech měst a s dobrou dopravní dostupností, budou růst i nadále. A kde nebudou mít kupní sílu domácnosti, tam je velice rádi nahradí investoři, kteří se budou stále častěji zaměřovat i na starší bydlení," upřesnil Hendrik Meyer.

Zatímco v Praze klesla průměrná cena bytu o 3 procenta na 118 263 korun za metr čtvereční a ve Středočeském kraji dokonce o 6 procent na 72 578 korun za metr čtvereční, na jižní Moravě pokračovaly ceny v růstu i tentokrát. Za byt v Brně a okolí zájemci zaplatili v průměru 95 215 korun za metr čtvereční, což je o 3 procenta více než předchozí kvartál – za tuto cenu se prodával pražský byt na sklonku roku 2020. Brno se tak opět stalo regionem, který se vymyká všem kategoriím – nekopíruje pražský metropolitní trend, ale ani běžné trendy jiných krajských měst, stojí ve zprávě EHS.

V krajských městech totiž podle EHS často dochází k praskání realitních bublin. Průměrné ceny bytů nejvíce klesly ve Zlínském kraji (o 21 % na 44 828 korun za metr čtvereční), na Vysočině (o 18 % na 48 072 korun za metr čtvereční) nebo Ústeckém kraji (o 14 procent na 32 528 korun za metr čtvereční). Oproštěno od bytů v kvalitních lokalitách, jako jsou centrální části velkých měst, jsou však propady ještě výrazně větší a je možné je najít ve všech krajích Česka. Opačná situace je však v případě rodinných domů. Zde se propadají nebo stagnují především kraje s velkým množstvím domů před generální rekonstrukcí.

Pro ŽivotvČesku.cz makléř Jiří Hanousek pak potvrdil, že v současnosti skutečně trh s nemovitostmi lehce stagnuje. "Realitní trh začíná zamrzat a poptávka lidí po prohlídkách bytů a nákupu je výrazně nižší, než byla třeba před 5 měsíci. Je to způsobeno hlavně tím, že retail nakupuje nemovitosti skrze hypotéky a ty se enormně zdražily," zdůraznil expert na reality s tím, že v oblasti pronájmu bytů je situace oproti jejich koupi rozdílná.

"Česko se teď nachází uprostřed několika souběžných trendů, které je třeba rozlišovat. Regiony doplácí na ochlazení zájmu investorů a rostoucí náklady, které je nutné vynaložit pro rekonstrukci starších nemovitostí. V některých lokalitách tak vysoký optimismus střídá hluboký pesimismus a cenové nůžky mezi jednotlivými kraji i okresy se po letech sbližování opět začínají rozevírat," uvedl Jan Škrabánek, CEO Bezrealitky.

"Zájemci v těchto krajích nyní nemají potřebu přeplácet a vyčkávají. To vše ve chvíli, kdy je veřejným tajemstvím, že v následujících měsících výrazně přibude prodejů pod tlakem okolností," dodal Jan Škrabánek.

Zpráva EHS, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici, pak uvádí, že zajímavý je další poznatek – i přes aktuální situaci se od začátku roku prodávalo více než loni. Velký nárůst transakcí zaznamenal například Středočeský, Plzeňský nebo Jihočeský kraj. Důvodem byla především snaha lidí zajistit si hypotéční úvěry za výhodnější úvěrovou sazbu, než jaká je v současnosti.

Přestože experti v druhém kvartálu očekávali nárůst průměrné ceny za nájemní byt, realita je více než překvapivá. V polovině Česka rostly nájmy více než 5procentním tempem, průměrné nájemné vyskočilo dokonce o celých 6 procent. Takto vysoký nárůst v průběhu jediného kvartálu Česko za poslední roky nezažilo.

Za skokovou změnou stojí hned několik trendů. Uprchlická krize, která snížila počet volných bytů, domácnosti, které nedostaly hypotéku a vzdaly se snu o vlastním bydlení, rostoucí ceny rekonstrukcí, ale také inflace a zvyšující se životní náklady, které majitele tlačí do zvyšování nájemních cen, stojí ve zprávě EHS.

Průměrné ceny za m2 – Q2 2022Rodinný dům BytNájem
Hlavní město Praha86 399 Kč118 263 Kč304 Kč
Středočeský kraj62 078 Kč72 578 Kč226 Kč
Jihočeský kraj39 848 Kč57 373 Kč201 Kč
Plzeňský kraj46 187 Kč66 359 Kč198 Kč
Karlovarský kraj29 996 Kč39 252 Kč172 Kč
Ústecký kraj28 179 Kč32 528 Kč165 Kč
Liberecký kraj37 446 Kč54 976 Kč198 Kč
Královéhradecký kraj50 236 Kč66 172 Kč195 Kč
Pardubický kraj44 901 Kč62 442 Kč211 Kč
Olomoucký kraj31 683 Kč54 692 Kč198 Kč
Jihomoravský kraj48 379 Kč95 215 Kč258 Kč
Zlínský kraj30 214 Kč44 828 Kč204 Kč
Vysočina31 249 Kč48 072 Kč194 Kč
Moravskoslezský kraj48 174 Kč44 520 Kč165 Kč
Zdroj: EHS
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: