Tři čtvrtiny hospitalizovaných jsou neočkovaní pacienti. Je to motivace pro ty, kteří vakcínu odmítají, míní imunolog

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2021

Šíření nemoci covid-19 v Česku dále zrychluje a množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích za poslední týden výrazně stouplo, stejně jako množství těžce nemocných. Velký podíl hospitalizovaných tvoří neočkovaní pacienti a to je podle profesora imunologie něco, co by mělo odpírače očkování přesvědčit, aby se očkovat nechali. "Tohle je přesně situace, která by neočkované měla motivovat k tomu, aby se nechali očkovat, aby neriskovali, protože pro ně to pořád zůstává rizikové," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší (71). Promluvil také o poklesu protilátek půl roku po druhé dávce vakcíny.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v Česku stoupají už několik týdnů. V úterý 5. října přibylo 1109 nakažených, což byl nejvýraznější nárůst za den od 18. května. Všichni doufají, že nakažených nezačne přibývat rapidně a že nedojde k přetížení nemocnic tak, jako tomu bylo na jaře či během minulého podzimu. Už nyní je ale pacientů s covidem v nemocnicích několik set.

Většina pacientů hospitalizovaných s covidem je neočkovaná. "Ti lidé, kteří jsou v nemocnicích a umírají, jsou nejméně ze tří čtvrtin neočkovaní. Tohle je přesně situace, která by neočkované měla motivovat k tomu, aby se nechali očkovat, aby neriskovali, protože pro ně to pořád zůstává rizikové," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný imunolog Václav Hořejší.

Imunolog zdůraznil, že těžký průběh covidu a případná smrt není jen záležitostí starších osob. "To se zaprvé týká lidí z rizikových skupin, kteří mají vysoké riziko, že když se nakazí, tak zemřou. Ostatní, kteří si myslí, že se jim nic nemůže stát, nemají pravdu. Sice je u nich riziko úmrtí desetkrát nižší než u starších osob, ale pořád vysoké, protože 1 až 2 z tisíce takových lidí na tu nemoc zemře. Těžko by se někdo pouštěl do nějakých aktivit, kdyby měl šanci 1:1000, že u nich zemře," upřesnil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Mnozí z těch, kteří se nenechali očkovat, mohou argumentovat tím, že vakcína má vedlejší účinky, které nechtějí riskovat. Těm Václav Hořejší připomíná, že rizika související s nemocí jsou horší. "Je třeba zdůrazňovat, že rizika spojená s očkováním jsou daleko nižší než nebezpečí spojená s proděláním nemoci," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie značnou nevýhodu spojenou s nákazou.

Odborný lékařský časopis The Lancet zveřejnil studii, že účinnost vakcíny Pfizer/BionTech po šesti měsících prudce klesá. Půl roku po druhé dávce je očkovaný člověk chráněný už jen ze 44 procent. Uznávaný odborník v oblasti imunologie tyto informace upřesnil.

"Jde o snížení ochrany proti infekci, ne proti těžkému průběhu, ta sice taky klesá, ale nadále zůstává vysoká. Pokud jsem infikovaný a nic mi není, je to celkem jedno. Je to nepříjemné v tom, že mohu ve svém okolí stále nakazit někoho, kdo není chráněný očkováním či proděláním nemoci. Jen to, že jsem na virus pozitivní, nic neznamená. Máme v sobě spoustu virů, které nám skoro či vůbec neubližují a nestaráme se o ně," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.