Trumpův výrok o NATO zneklidňuje politiky. Evropa by skutečně měla do toho více "šlápnout", získá sebevědomí, říká expert Kraus

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 2. 2024

Komentář: Severoatlantická aliance (NATO) je nyní v dosud nejsilnější pozici díky pevné transatlantické vazbě i tomu, že evropští spojenci v oblasti odstrašení a obrany plní úkoly. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) to dnes sdělil v reakci na slova Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by nedávaly dost peněz na obranu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vnímá výrok jako součást předvolební rétoriky, odráží ale mínění značné části lidí v USA, kteří nechtějí dotovat obranu Evropy, míní. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v dnešním pořadu Partie na CNN Prima News řekl, že Trumpovým slovům nevěří, protože jde o prohlášení z kampaně. Babiš při poslední prezidentské volbě v Česku upoutal podobným výrokem. Podle vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity je potřeba brát »silná slova« Trumpa s rezervou, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté »velké země«, který se ho prý zeptal: "Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?" Na to podle svých slov Trump odvětil: "Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí," řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.

Lipavský uvedl, že nebude a nemůže komentovat každý výrok z americké kampaně. "NATO je aktuálně v nejsilnější pozici, co kdy bylo, a to jak díky pevné transatlantické vazbě, tak díky domácím úkolům, které evropští spojenci v oblasti odstrašení a obrany plní," sdělil. NATO podle něj čelí největší hrozbě od konce druhé světové války, a proto členové navyšují obranné rozpočty a zajišťují nové schopnosti, přičemž nakupují často právě v USA.

Černochová vnímá výrok jako do určité míry součást předvolební rétoriky. "Která ovšem samozřejmě odráží mínění značné části populace USA, která si nepřeje, aby Spojené státy nadále dominantním způsobem dotovaly obranu Evropy," uvedla na síti X.

Tlak na dostatečné výdaje na obranu je dlouhodobý, Trump na to apeloval i ve funkci prezidenta, doplnila. Bohužel některé evropské země probrala z iluze míru a bezpečí až válka na Ukrajině, míní Černochová. "Věřím, že závazky vyplývající z Washingtonské smlouvy jsou natolik silným poutem, že by všichni v případě napadení přišly každému z členů NATO na pomoc. My bychom se tak určitě zachovali," uvedla.

Babiš čte Trumpovo prohlášení jako kampaň. "Nevěřím tomu. Já jsem se s ním setkal pětkrát. V soukromí je velice příjemný, ale když vyleze na pódium, mění se v šelmu a je to jiný člověk," řekl Babiš CNN Prima News. Prohlášení nevěří a bere ho s rezervou, protože jde o součást kampaně. "Nevěřím, že by to myslel vážně," dodal Babiš. Trump to podle něj přehnal, ale kdyby se znovu stal prezidentem, podobný krok by si nemohl dovolit.

Babiš před rokem v prezidentské kampani upoutal v Česku i zahraničí podobným výrokem. V předvolební debatě tehdy prohlásil, že by po zvolení na Hrad nevyslal české vojáky na obranu v případě napadení Polska či pobaltských zemí. Později od výroku couvl s tím, že kolektivní obranu NATO nikdy nezpochybnil.

Vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) na síti X označil Trumpovo prohlášení za skandální. "Je to další důvod, proč Evropa musí posilovat svou obranu a držet při sobě," míní. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) napsal, že USA nebude bavit donekonečna hradit obranu Evropy. "Musíme se dát dohromady a udělat z obrany jednu ze základních priorit. Moc bych ocenil, kdybychom se na tom shodli i s opozicí," uvedl.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) dnes naopak v Partii řekl, že slova bere velmi vážně, protože Trump je opakuje osm let. Stejně jako místopředseda poslaneckého klubu STAN Jan Lacina ocenil, že nynější vláda dosáhla požadované hranice dvou procent HDP na obranu. "Evropa musí myslet také na svou vlastní bezpečnost, musí se zařídit sama, Spojené státy za nás nemusí tahat horké brambory, jak jsme to zažili v první a druhé světové válce," podotkl.

Poslankyně Karla Maříková (SPD) řekla, že Trump není žádný válečný štváč. "Nemám pocit, že by Rusko chtělo napadnout zbytek Evropy. Vnímám to tak, že to řekl na své kampani a není to jako nějaká hrozba pro zbytek aliance," uvedla. Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) řekla, že NATO pro ni nikdy nebylo zárukou bezpečnosti.

K situaci, kdy Donald Trump akceleruje svou rétoriku, se vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert a politolog Josef Kraus. Z jeho slov vyplynulo, že se domnívá, že je to spíše rétorická záležitost, kterou je třeba vnímat v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA. Na druhou stranu Evropa by skutečně měla dbát na svou obranu, a to v kontextu toho, že na ni dlouho »kašlala«.

"Evropa by skutečně měla do toho více »šlápnout« a začít se více starat o sebe, ale to nutně neznamená, že by měly být ohroženy nějaké svazky v rámci NATO. Vlastně spíše naopak. Tím, že Evropa začne být více zodpovědná za vlastní bezpečnost, tak to může vést také k zvýšení evropského sebevědomí a vlastně v mnohém zlepšení partnerských vztahů mezi Spojenými státy a Evropou jako takovou, protože si budou mnohem rovnocennějšími partnery než v momentě, kdy Evropa je prostě slabá a Amerika na ni musí doplácet," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.