Tvrdý lockdown musí nastat okamžitě, burcují čeští vědci. Jinak na Vánoce zapomeňte

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2020

Občané České republiky prohrávají boj s koronavirem. A je jedno, zda mluvíme o vládě nebo o obyčejných lidech. Čeští vědci z Akademie věd ČR burcují zodpovědné politiky, aby okamžitě uvedli do praxe tvrdý lockdown. Jen přísné a tvrdě vyžadované omezení života celé společnosti může do Vánoc přinést posun v boji s onemocněním covid-19.

Vláda musí okamžitě uvést do praxe tvrdý lockdown a občané České republiky ho musí začít bezpodmínečně dodržovat. Jinak se s námi epidemie dál potáhne až do roku 2021. Takové je poselství, které v tiskové zprávě uveřejnila skupina vědců z Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP. Výzkumný tým centra tvoří sedmnáct vědců z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy a institutu CERGE-EI.

"Z našich modelů, ale i z jarní zkušenosti, vyplývá, že bezpečná cesta k tomu, aby se v perspektivě šesti až osmi týdnů mohly restrikce začít uvolňovat, je v omezení mezilidských kontaktů a dodržování osobní ochrany na úrovni března 2020," uvedl za centrum jeho výkonný ředitel René Levínský. Co to v praxi znamená? Lidé musí omezit své kontakty na úplné minimum. Je naprosto nezbytné omezenit pobyt na pracovišti o 50 až 60 procent. Všichni lidé musí začít skutečně nosit roušky a chránit ústa i nos. 

Podle dostupných dat byly kontakty na pracovišti v týdnu do 25. října omezeny o 40 procent, roušky nosí 88 procent lidí, ale ostatní opatření dodržuje jen 55 procent lidí. V březnu jich bylo 67 procent. Velkým problémem zůstává, že část veřejnosti nemá důvěru ve vládu. "Lidé přestávají chápat, co chce vláda sdělit. Ta vyjádření jsou často nesmyslná a protichůdná. Lidé budou brát restriktivní opatření, ale musí vědět, proč se tak děje. A ty restrikce a příkazy musí být rozumné a normálně odkomunikované. A lidi také musí vědět, jaký je výhled. Takové řeči, že 30. června uvidíme světlo na konci tunelu, to lidem na jistotě nepřidá," uvedl bezpečností expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz. 

Už v minulosti Šándor mluvil o tom, že vládní činitelé musí jít příkladem. Není možné, aby vláda a její ministři něco po občanech chtěli, ale pak to nedodržovali. Šándor tak narážel na noční schůzku Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka. Ale i na další jevy.  

"Podívejte se na jednoduchý příklad. Rodině umře někdo na covid, nebo umře s covidem. Nebo umře ze zcela jiného důvodu. Máte dvacet minut na smuteční obřad a obřadu se může zúčastnit jen deset lidí. Ale ti lidé vidí, že v parlamentu sedí sto lidí celý den a nic se neděje," dodal Šándor pro ŽivotvČesku.cz       

Vědci z Akademie věd ČR jsou přesvědčeni, že současná opatření nestačí. Podle expertů nejsou zásadně omezeny pracovní, přátelské kontakty a rodinné návštěvy. Mnohé firmy navíc dál nedávají zaměstnancům možnost pracovat na tzv. home office. "Denní počty mrtvých téměř neklesají. Pokles nakažených se tak odsouvá hluboko za Vánoce," dodal René Levínský. Při takzvaném tvrdém lockdownu, k jakému přistoupil třeba Izrael, by zlepšení mělo přijít v řádu týdnů. Bude ale nutné, aby si vláda uvědomila, že jde opravdu o velký zdravotní problém a z koronaviru se nestávalo téma politických třenic. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.