Týden se ponese ve znamení supertropických teplot. Očekávat se dá až 35 stupňů Celsia, říká meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Sotva do Česka dorazily letní teploty, vystřídají je přímo tropy. Zatímco ještě do úterý se budou teploty držet okolo 27 stupňů Celsia, ve středu bude naměřena první »třicítka« a trend bude ještě stoupat nejméně do pátku. "V nejdivočejších scénářích jsou teploty 35 stupňů Celsia. V odpoledních hodinách by měly být i poměrně silné bouřky a přívalové srážky velmi intenzivní," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Dosud to kvůli podprůměrným teplotám vypadalo, že léto bude mírné. Už v polovině června ale přijdou první dlouhé tropy a meteorologové předpokládají, že teploty nad 30 stupňů Celsia budou doprovázet i silné bouřky s přívalovými srážkami. V úterý se ještě nejvyšší denní teploty mají pohybovat okolo 27 stupňů, ve středu přijde další oteplení.

"Budou supertropické teploty. Některé numerické modely se přepsaly a vypadá to, že nás takové teploty čekají až do příštího pondělí. Jiné jsou ještě na vážkách a udávají, že by oblačnosti a srážek mělo být víc a mělo by se mírně ochladit. V nejdivočejších scénářích se dají očekávat teploty 35 stupňů Celsia. Začne k nám proudit velmi teplý vzduch, první třicítku naměříme už ve středu," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Podle meteoroložky je třeba během tropických teplot dodržovat určité zásady. "Vůbec bych nechodila přes pravé poledne ven, větrala bych v nočních hodinách a fyzickou i psychickou aktivitu bych snížila na minimum. Rozhodně je vhodné si obléct lehký letní oděv, sandály, vzít si pokrývku hlavy, sluneční brýle a namazat si pokožku," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Jeden z nejuznávanějších českých zpěváků Bohuš Matuš (47) se v prosinci loňského roku stal poprvé otcem. Narození dcery se ale neobešlo zcela bez problémů. Jeho manželce Lucii (18), se kterou v květnu uzavřel sňatek, lékaři v oblasti krajiny břišní objevili drobný zdravotní problém, který musí být odstraněn. "Zákrok je naplánovaný na konec června," prozradil pro ŽivotvČesku.cz zpěvák.

V následujících pracovních dnech zasáhne Českou republiku vlna veder, kdy teploty budou šp...

S tropickými teplotami přijdou i bouřky. "V odpoledních hodinách by měly být i poměrně silné bouřky a přívalové srážky v nich by měly být velmi intenzivní, ne 30 nebo 40 milimetrů, co padalo dosud. Je potřeba být připravený na vše. Je to ale ještě hodně daleko a nelze dopředu říct, co tyto srážky způsobí," dodala pro ŽivotvČesku.cz známá odbornice na počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.