Ukrajina pod vedením Volodymyra Zelenského chystá tvrdý protiútok. Vojenský analytik uvedl, že Rusové míří k totálnímu vyčerpání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předává medaile vojákům bojujícím na frontě s ruskými silami.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předává medaile vojákům bojujícím na frontě s ruskými silami.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2022

Ukrajina vyzvala civilisty v Ruskem okupované Chersonské oblasti na jihu země, aby se urychleně evakuovali, protože ukrajinské ozbrojené síly tam připravují protiútok. Ukrajina ztratila kontrolu nad většinou oblasti, včetně jejího stejnojmenného hlavního města, a to již v prvních týdnech po ruské invazi. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vojenský expert Lukáš Visingr, který očekával, že ukrajinské síly přejdou do ofenzivy. "Čistě z vojenského hlediska by pro Rusko bylo nejlepší nikam nepostupovat, zakopat se, soustředit se na obranu a doufat, že vydrží ukrajinský protiútok, který nepochybně přijde," uvedl.

"Je jasné, že se tam bude bojovat, bude tam dělostřelecká palba, a proto vyzýváme (lidi), aby se urychleně evakuovali," řekla ve státní televizi místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Dodala, že nedokáže přesně říct, kdy se protiofenziva uskuteční.

Ruskem dosazená vláda Chersonské oblasti uvádí, že chce uspořádat referendum o připojení k Rusku. Termín ale zatím nestanovila. Kreml uvádí, že o budoucnosti regionu by měli rozhodnout jeho obyvatelé.

Rusko před pár dny nařídilo takzvanou operační pauzu. Vojenský expert Lukáš Visingr je názoru, že Rusko se blíží totálnímu vyčerpání.

"Pokud by chtěli alespoň splnit cíle, které deklarovali, kdy se chtějí soustředit na Donbas, musí »osvobodit« území Doněcké lidové republiky. Rusové se budou snažit útočit dál, postupovat na další města, jako je například Slavjansk a Kramatorsk. Rusové mají ale problémy na jihu, kde Ukrajinci postupují pomalu, ale jistě, zdaleka nemají takové ztráty, jako mají Rusové. Čistě z vojenského hlediska by pro Rusko bylo nejlepší nikam nepostupovat, zakopat se, soustředit se na obranu a doufat, že vydrží ukrajinský protiútok, který nepochybně přijde. Rusové budou ale chtít postupovat dál, protože si to politicky nadefinovali, a budou se dál vyčerpávat. Jejich ofenziva se jednoho dne ale zastaví a vyčerpá se, na tohle Ukrajinci sázejí, to je je jejich strategie, kdy chtějí, aby Rusové útočili dál a vyčerpali se," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený vojenský analytik.

V hlavním městě oblasti Chersonu před válkou žilo téměř 300.000 obyvatel. V současnosti není známo, kolik lidí ve městě stále žije. Přístav leží u ústí řeky Dněpr na černomořském pobřeží a má strategickou polohu mezi separatistickým územím a Oděsou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.