26 let od smrti princezny Diany: Poradce prezidenta a diplomat Petr Kolář se ohlédl za smutnou ztrátou, která se nesmazatelně zapsala do dějin

Archivní záběry nehody, při níž zemřela princezna Diana
Archivní záběry nehody, při níž zemřela princezna Diana
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2023

Ve čtvrtek 31. srpna si svět připomene výročí tragické smrti princezny Diany. V pouhých 36 letech zemřela při automobilové nehodě v pařížském tunelu, když se řidič pokoušel ujet před paparazzi. Podle respektovaného diplomata a v současnosti poradce prezidenta Petra Pavla šlo o tragickou událost, která se nesmazatelně zapsala do života lidí na celém světě, uvedl to výrazný demokrat Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední srpnový den - před 26 lety - se navždy zapsal do historie, a to jako den, kdy svět přišel o ženu s velkým »Ž«. Královna lidských srdcí, jak byla princezna z Walesu nazývána, zemřela v jednom z pařížských tunelů, když spolu se svým partnerem Dodi Al-Fayedem ujížděla před senzacechtivými fotografy.

"Určitě to změnilo u řady lidí vnímání britské monarchie jako něco, co není prosto lidských faktorů, a aféra kolem princezny Diany měla přesah nejen do politiky, ale i společnosti evropské i světové. A samozřejmě to zasáhlo do životů většiny lidí. Ta věc se nedala ignorovat, byla všude, byla smutná, dojemná, varující a měla vliv na žurnalistiku a vnímání bulváru. Téma se stalo mnohem více vnímáno," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který jako velvyslanec působil ve Švédsku, Rusku, Irsku a USA a byl vždy respektován a uznáván pro své vysoké kvality a demokratické hodnoty.

Specialista na britskou královskou rodinu na toto téma promluvil pro ŽivotvČesku.cz, a to před dvěma lety. Historik Kamil Rodan, jenž byl expertem na panovnické rody, sám skonal pouhé dva měsíce poté, co pro ŽivotvČesku.cz okomentoval dění v královské rodině ohledně smrti princezny Diany.

"Nikdo nepočítal s tím, že zemře žena ve věku 36 let, která má dva malé syny a začíná nový život po odchodu z královské rodiny. Královna byla postavena do nezáviděníhodné situace - byla tlačena rodinou Spencerových, která si po rozvodu přivlastňovala práva rozhodovat o tom, co by se s Dianou po její smrti mělo dít, chtěli se podílet na pohřbu. Alžběta II. je konzervativní člen rodiny, který uznává principy monarchie, které byly nastoleny v řádném slova smyslu za dob královny Viktorie. Veřejnost najednou začala truchlit a v podstatě to přešlo v davové šílenství, byla hojně podporovaná britským premiérem. To byla druhá strana, která královnu tlačila do státního pohřbu a královské vlajky stažené na půl žerdi. S tím se královna nedokázala vyrovnat, zažila mnoho pohřbů a znala pravidla, která vždy platila. Nedovedla si představit, že rozvedený člen královské rodiny by měl mít pocty, které náleží panovníkům," popsal Kamil Rodan pro ŽivotvČesku.cz, co po smrti princezny Diany prožívala britská panovnice.

"Tlak byl tak obrovský, že pokud královna nechtěla zhroucení monarchie, musela dělat ústupky. Pro ni, jako pro člověka, který příliš neprojevuje city na veřejnosti, bylo přirozenější zůstat na Balmoralu a poskytnout zázemí chlapcům, kteří přišli o matku, než pompézně přijet do Londýna a ukazovat se v ulicích, ale byla k tomu donucena. Do té doby nic takového nebylo zvykem. Tradicemi královské rodiny a přípravou královských pohřbů smrt Diany zahýbala, ale byla to asi jen mezivlna. Na Dianu se vzpomíná dodnes, ale už nejde o davové šílenství jako tehdy," vysvětlil historik pro ŽivotvČesku.cz, proč byla Alžběta II. dotlačena k veřejným vystoupením.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.