Úřad eviduje přes 1500 hlášení nežádoucích účinků po očkování. Vzrostl také počet podezření na úmrtí

Očkování - ilustrační snímek
Očkování – ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2021

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (42) se po necelých dvou týdnech situace v Česku zlepšuje, ale zdaleka není vyhráno. Od 27. prosince probíhá očkování, kdy jsou u nás dostupné zatím vakcíny tří farmaceutických firem – mezi nimi je Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) má na starost mimo jiné shromažďovat hlášení nežádoucích účinků na očkovací látky proti covidu-19 a aktuálně eviduje i nárůst těch, která souvisí s podezřením na úmrtí.

Po 2,5 měsících od zahájení očkování v Česku data ministerstva zdravotnictví udávají necelých milion vykázaných očkování, k datu 11. března jich je konkrétně 987 937. Právě v souvislosti s očkovacími látkami lidé hlásí Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKLu) nežádoucí účinky, které u sebe vypozorují. Narůstá nejen počet samotných hlášení, kterých úřad eviduje 1506, ale i podezření na souvislost očkování s úmrtím. Ta přibyla za poslední týden 3 a z původních 8 se tak dostala na 11. Více je také typů zdravotních komplikací, které jsou hlášeny.

Nejčastěji lidé zmiňují horečku, únavu a celkovou slabost, reakce v místě vpichu – ať už bolest, otok nebo zarudnutí, bolest na hrudi či zimnici. Zaznamenalo je 849 lidí. Celkem 366 pak popisuje neurologické problémy jako mdloby, sníženou citlivost a narušení chuti, bolest hlavy až migrény či parestézii (brnění, pálení, svědění). Jen o 41 méně osob nahlásilo bolesti svalů a kloubů, páteře a ztuhnutí šíje.

Po aplikaci očkovací látky se u 236 lidí projevily problémy související s trávící soustavou. Mezi nimi zácpa, průjem, parestézie v okolí úst, ztížené polykaní, bolest břicha nebo nevolnost. Novou kategorií příznaků je ovlivnění jater a žlučových cest, kdy je evidován jeden případ abnormální jaterní funkce. Mezi ty méně hlášené patří například bolesti močového měchýře, zánět močových cest, zvýšená srdeční frekvence nebo zvýšený krevní tlak, jak vyplývá z oficiálních statistik SÚKLu.

"Jako první by se měl obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Pokud se očkovaný necítí dobře a nejedná se o očekávané nežádoucí účinky (jako např. bolest v místě, kam dostal injekci), je na místě konzultace s lékařem," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Klára Brunclíková, tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.