Útok žháře na byt plný lidí v paneláku v Bohumíně: Šlo o rodinnou oslavu, pachatel byl příbuzný

Úmyslně založený požár si vyžádal 11 obětí.
Úmyslně založený požár si vyžádal 11 obětí.
Foto: Archiv David Škrobala
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2020

Na tragickou událost, kdy útočník zapálil byt v panelovém domě v Bohumíně jen málokdo v Česku vytěsní rychle z hlavy. Zemřelo celkem 11 lidí, všichni byli z jednoho bytu v 11. patře, kde se konala rodinná oslava. Podle místostarosty Bohumína nešlo o rasově motivovaný útok, ani sousedské spory, ale o vyřizování účtů v rodině.

Poté, co útočník zřejmě za pomoci hořlavé látky - nejspíše benzínu - zapálil byt v 11. patře panelového domu, zemřelo celkem 11 osob, z nichž tři byly malé děti. Přímo v bytě přišlo o život celkem 6 lidí, pět lidí vyskočilo z bytu oknem ve snaze se zachránit, ale utrpěli zranění neslučitelná se životem. O tom, že žhář si pomohl hořlavinou potvrdili kriminalisté.

Nešlo o sousedské spory

Mluvilo se o tom, že za tragédii mohou stát dlouhodobé sousedské spory. Podle místostarosty Bohumína tak tomu není. "Ten zadržený člověk byl v přízni s rodinou. V bytě se konala rodinná oslava. Nešlo tedy o žádný rasově motivovaný útok," uvedl Igor Bruzi.

Mezi dalšími zraněnými jsou dva hasiči a jeden policista. Místostarosta dále uvedl, že už dnes se lidé mohou do svých bytů v nižších patrech domu vrátit. Musí ale počítat s tím, že k domu stále není připojena elektrická energie ani plyn.

Médiím se v sobotu vyjádřila jedna z obyvatelek domu, která popsala zadržení pachatele. „Na místo přijelo policejní auto a policisté tu zatýkali Roma ve věku okolo padesáti až šedesáti let. Policistům řekl, že byt zapálil on,“ uvedla Karin Šípková přítomným novinářům. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu