Útok žháře na byt plný lidí v paneláku v Bohumíně: Šlo o rodinnou oslavu, pachatel byl příbuzný

Úmyslně založený požár si vyžádal 11 obětí.
Úmyslně založený požár si vyžádal 11 obětí.
Foto: Archiv David Škrobala
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2020

Na tragickou událost, kdy útočník zapálil byt v panelovém domě v Bohumíně jen málokdo v Česku vytěsní rychle z hlavy. Zemřelo celkem 11 lidí, všichni byli z jednoho bytu v 11. patře, kde se konala rodinná oslava. Podle místostarosty Bohumína nešlo o rasově motivovaný útok, ani sousedské spory, ale o vyřizování účtů v rodině.

Poté, co útočník zřejmě za pomoci hořlavé látky - nejspíše benzínu - zapálil byt v 11. patře panelového domu, zemřelo celkem 11 osob, z nichž tři byly malé děti. Přímo v bytě přišlo o život celkem 6 lidí, pět lidí vyskočilo z bytu oknem ve snaze se zachránit, ale utrpěli zranění neslučitelná se životem. O tom, že žhář si pomohl hořlavinou potvrdili kriminalisté.

Nešlo o sousedské spory

Mluvilo se o tom, že za tragédii mohou stát dlouhodobé sousedské spory. Podle místostarosty Bohumína tak tomu není. "Ten zadržený člověk byl v přízni s rodinou. V bytě se konala rodinná oslava. Nešlo tedy o žádný rasově motivovaný útok," uvedl Igor Bruzi.

Mezi dalšími zraněnými jsou dva hasiči a jeden policista. Místostarosta dále uvedl, že už dnes se lidé mohou do svých bytů v nižších patrech domu vrátit. Musí ale počítat s tím, že k domu stále není připojena elektrická energie ani plyn.

Médiím se v sobotu vyjádřila jedna z obyvatelek domu, která popsala zadržení pachatele. „Na místo přijelo policejní auto a policisté tu zatýkali Roma ve věku okolo padesáti až šedesáti let. Policistům řekl, že byt zapálil on,“ uvedla Karin Šípková přítomným novinářům. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.