Uvědomění, že se to děje kvůli jednomu člověku, je strašné. Marta Kubišová popsala, jak vnímá válku na Ukrajině

Marta Kubišová
Marta Kubišová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2022

Již čtvrt roku trvající válka na Ukrajině stále vyvolává silné emoce. Řada lidí navíc neočekávala, že se bude válečný konflikt táhnout dlouhé týdny. To se týká například legendární zpěvačky Marty Kubišové (79), na kterou celá situace velmi zapůsobila. "Byla jsem v naprostém šoku," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Od doby, kdy Rusko 24. února provedlo »speciální vojenskou operaci« na území Ukrajiny, již uplynuly tři měsíce. I když to zpočátku vypadalo, že půjde o rychlý konflikt, v poslední době vývoj bojů značně zpomalil. Konec je tak zatím v nedohlednu.

Komplikovaná situace v Evropě trápí mimo jiné také zpěvačku Martu Kubišovou, která sama zažila ruskou okupaci v roce 1968, a tak je pro ni ukrajinská válka poměrně emotivní téma. Pro ŽivotvČesku.cz nyní popsala, jaké pocity v ní vypuknutí války vyvolalo. "Byla jsem v naprostém šoku, protože to nikdo nečekal. Ale stejně tak jsem byla v šoku v roce 1968, protože to také nikdo nečekal, že sem Rusové přijdou. Je to takové, že si člověk říká, že uvažují jako já, ale je vidět, že ne," vyjádřila své překvapení umělkyně, která svou pěveckou kariéru kvůli zdravotním potížím ukončila před pěti lety.

"Asi se spletli v tom propočtu, protože si mysleli, že to bude blesková válka, a ono se to natahuje, mrtví jsou na obou stranách a je to strašné uvědomění, že kvůli jednomu člověku se to děje. Rusové mají asi větší sebevědomí, než jsme si mysleli, a mělo by opadnout," řekla pro ŽivotvČesku.cz Marta Kubišová.

Její píseň Modlitba pro Martu se stala jedním z významných symbolů demonstrace po 17. listopadu 1989. Tu zazpívala z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze 21. listopadu, tehdy ji poslouchalo kolem 100 tisíc lidí. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se stala symbolem odporu proti okupaci. Od února 1970 měla totiž legendární umělkyně kvůli svým postojům zakázáno vystupovat a režim jí bránil najít si zaměstnání. Marta Kubišová také podepsala Chartu 77 a stala se jednou z jejích mluvčích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.