Úvod prázdnin bude chladný a deštivý. Meteoroložka Dagmar Honsová upřesnila počasí na víkend

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2021

Poslední dva týdny přinesly extrémní výkyvy a také nebezpečné meteorologické jevy v podobě silných bouřek a dokonce tornáda o síle F3 až F4, které zpustošilo jižní Moravu. Od tropických dnů a dramatických proměn počasí se Česko vrátí do normálu. Dojde také k ochlazení a víkend bude především deštivý. "V sobotu a v neděli se vyskytne déšť hlavně v nížinách. Mělo by se jednat o jevy, kdy je za 15 minut po přeháňce," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz k začátku prázdnin.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydával v poslední době jednu výstrahu za druhou. Týkaly se především výskytu silných bouřek kvůli vysokým teplotám, které šplhaly v některých dnech až k 35 °C. Stejně tak hrozilo i nebezpečí zvedání hladin řek a vzniku povodní. Už před víkendem dojde k ochlazení a volné dny se pak ponesou ve znamení příjemných letních teplot, tropy prozatím nehrozí. Především lidé trpící vysokým tlakem, kardiaci nebo těhotné ženy či děti si oddechnou.

"Kdo se chtěl koupat, toho moc nepotěším. Teplota vody bude vyšší, mezi 25 až 26 °C, než teplota vzduchu, která by se měla pohybovat do 25 °C. Očekáváme občasný déšť nebo dešťové přeháňky. Nejvíce deštivým dnem bude pondělí. V sobotu a v neděli se vyskytne déšť hlavně v nížinách. Mělo by se jednat o jevy, kdy je za 15 minut po přeháňce," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na obzoru nejsou žádná rizika.

"Bude to klidné a rozpačité počasí začátku léta. Výstrahy ČHMÚ nemají být na co. Velmi ojediněle se mohou lokální bouřky vyskytovat v horských oblastech, které budou doprovázeny srážkovými úhrny maximálně do 20 milimetrů a zesílením větru. Jinak nic nebezpečného," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, jak bude počasí vypadat během prvního červencového víkendu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.