Reklama:

V 11 letech vážil téměř 200 kilogramů a byl nejtlustším dítětem světa. Arya Permana zhubnul, ale visí na něm oblečení i kůže

Arya Permana vážil téměř dva metráky.
Arya Permana vážil téměř dva metráky.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2021

Bylo mu pouhých 11 let, když jeho fotografie obletěly internet a hrůzou nad nimi trnul téměř celý svět. Arya Permana (15) z Indonésie rozhodně neměl zdravý životní styl, ba naopak se přejídal takovým způsobem, že se dostal na váhu 192 kilogramů a jeho život byl v ohrožení. Zavedením přísného režimu se mu podařilo výrazně zhubnout, potýkat se teď ale musí s problémy, které výrazný úbytek váhy přinesl.

Reklama:

Arya Permana v 11 letech vážil tolik, co několik jeho vrstevníků najednou. Poté, co se jeho fotografie dostaly na internet, rychle získal titul nejtlustšího dítěte světa. Jeho největší zálibou bylo pojídání čehokoliv tučného a sladkého, ládoval se instantními nudlemi, místo vody pil denně jen limonády plné cukrů a čemukoliv jen vzdáleně zdravému se vyhýbal - nejedl ovoce, zeleninu a nikdy nesportoval.

Reklama:

Už v tak nízkém věku byl Arya v přímém ohrožení života. Kvůli nadbytečným kilogramům se mu špatně spalo, pohybovalo, dokonce i sezení bylo problém a o hraní s kamarády nemohla být řeč. Nemohl chodit ani do školy, protože stačilo jen pár kroků k tomu, aby chlapci došel dech a udělalo se mu nevolno.

Rodiče obézního chlapce vyhledali lékařskou pomoc a spojili se s odborníky na pohyb i výživu, aby svému synovi pomohli. Okamžité zavedení přísného stravovacího i pohybového režimu společně s operací žaludku mu vrátilo šanci na normální život, přestože zpočátku pro něj bylo jeho dodržování složité.

"Už jen po té operaci jsem hodně zhubnul. Zmenšili mi žaludek, už nemám takovou chuť k jídlu a stačí mi pár lžic, abych se cítil sytý. Mám zákaz jíst sladkosti a hlavně pít limonády. Musím jíst ovoce a také se pravidelně hýbat," řekl Arya australské televizní stanici ABC.

Z dítěte, které své dny trávilo kvůli potížím s pohybem téměř jen v jedné poloze a nemohlo se ani začlenit do kolektivu ve škole, je dnes dospívající chlapec, který si všemožnými aktivitami vynahrazuje to, o co kvůli dnům s hmotností 192 kilogramů přicházel.

Nyní Arya Permana váží 83 kilogramů, a přestože to není pro patnáctiletého chlapce ideální hmotnost, je mnohem spokojenější a nadále na sobě pracuje. "Nečekal jsem, že to skutečně dokážu. Teď můžu hrát tenis, fotbal, jezdit na kole a hlavně můžu chodit do školy," dodal nadšený mladík.

Přestože se život mladého Indonésana změnil k lepšímu, jedna věc ho trápí. Po výrazném úbytku hmotnosti mu zůstala přebytečná kůže, s níž se nelze vypořádat žádným cvičením, a bude proto nutné ji odstranit operativně. Fotografie ukazující jeho proměnu jsou nicméně důkazem, že odhodlání přináší ovoce.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: