V červenci bylo vyhlášeno 931 osobních bankrotů, v posledních 12 měsících celkem 12.524. Promluvil ekonom

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2023

V červenci vyhlásili dlužníci v Česku 931 osobních bankrotů, což bylo o 354 méně než v červnu. Zároveň podali 1013 návrhů na osobní bankrot, o 248 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka s dotazem, co způsobuje v současnosti finanční těžkosti lidí. Z jeho slov vyplynulo, že pro některé z nich je stávající ekonomická situace velmi komplikovaná.

"Jde po lednu letos o teprve druhý měsíc, kdy zbankrotovalo méně než tisíc obyvatel," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v červenci vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 157. V Ústeckém kraji jich bylo 131 a ve Středočeském kraji 93. Nejméně naopak v Karlovarském kraji 22 a ve Zlínském kraji 31.

V posledních 12 měsících dlužníci vyhlásili 12.524 osobních bankrotů, to je o 13 procent méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13.153 návrhů na osobní bankrot, meziročně o desetinu méně.

V průměru dlužníci v Česku vyhlásili 12 osobních bankrotů na 10.000 obyvatel. Nejvíce, 20, činil tento počet v Ústeckém kraji. V Karlovarském a Moravskoslezském kraji byl shodně 17. Nejméně osobních bankrotů na 10.000 lidí bylo naopak v Praze, na Vysočině a ve Zlínském kraji, a to po osmi.

Co způsobuje, že se stále řadě lidí žije ideálně, je odrazem ekonomické situace, kterou si ČR prochází. "Pro řadu lidí je to způsobeno zhoršující se finanční situací, kdy lidem narostly životní náklady. Inflace zdražovala položky spotřebního koše a kvůli tomu, že za tyto základní potřeby vynakládají více peněz, oproti tomu se reálně propadly příjmy zaměstnanců, tak bohužel nezbývají v rodinách peníze a některé z nich se dostávají do situace, že si musí půjčovat. To pak u některých vede k tomu, že se dostanou do dluhové pasti a musí přistoupit ke krajním řešením," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.