V Česku bylo odhaleno 126 případů varianty delta. Je jich určitě mnohem víc, říká imunolog. Popsal, co ovlivní šíření

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2021

Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze. Varianta delta, dříve označovaná jako indická, je nakažlivější než běžný virus i než varianta alfa, známá také jako britská. Podle profesora imunologie je velká pravděpodobnost, že případů této mutace je v Česku mnohem více, než kolik zvládly laboratoře odhalit. Také není radno ji podceňovat. "Je potřeba s opatřeními vydržet do doby, kdy bude proočkovaná většina populace. To bude trvat ještě dva měsíce, když půjde všechno dobře, ale to je spíš optimistický odhad," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší (71).

Vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová uvedla, že detekce varianty delta v ČR mírně narůstá, byť nelze ještě pozorovat jasný vzestupný trend. Vláda ve čtvrtek kvůli obavám ze šíření delta varianty zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Změny budou platit od pátku 9. července.

Varianty koronaviru se odhalují při takzvané celogenové sekvenaci, k ní se vzorek dostane, pokud diskriminační test PCR u pozitivního vzorku odhalí podezření na mutaci koronaviru. Sekvenováno v Česku dosud bylo 4830 vzorků a odhaleno bylo 126 případů varianty delta. Podle uznávaného imunologa je ale jasné, že ve skutečnosti jich je víc.

"Já si myslím, že případů je určitě mnohem víc než těch, které byly odhalené. Jak rychle se delta rozšíří je těžké říct, záleží na více faktorech - jak rychle bude postupovat očkování a jak budou dodržována stávající protiepidemická opatření. Řekl bych ale, že to se zpožděním bude kopírovat situaci v jiných zemích, jako například v Británii, kde tato varianta začíná převládat. Divil bych se, kdyby tomu u nás bylo jinak," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Aktuálně lze podle odborníka šíření delty alespoň zpomalit. "Řekl bych, že příznivá situace je v tom, že počet nových případů je z několika procent výrazně omezen na Prahu a Středočeský kraj. Kdyby se všechny síly nasadily na to, aby se v těchto oblastech dobře testovalo a trasovalo, mohlo by dojít alespoň ke zbrždění rozvoje delty. Je potřeba s opatřeními vydržet do doby, kdy bude proočkovaná většina populace. To bude trvat ještě dva měsíce, když půjde všechno dobře, ale to je spíš optimistický odhad," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie.

Odborníci se obávají rozšíření varianty delta z důvodu, že je nakažlivější než všechny dosud známé mutace. Obavy panují i z toho, nakolik by ohrozila nechráněnou část populace - tedy osoby, které nebyly očkované a protilátky nezískaly ani proděláním nemoci. Za předpokladu vysoké proočkovanosti by ale tak velkým rizikem být nemusela.

"Kdyby se delta rozšířila, nemuselo by se stát nic tak hrozného, protože většina rizikové populace je už chráněná protilátkami z očkování či prodělání onemocnění. Tato varianta je na protilátky citlivá. Když si představíme, že bychom měli hodně případů, ale bezpříznakové či s mírnými průběhy, tak by nás to nemuselo vzrušovat. Jsou ale dva důvody, abychom se snažili, aby se další vlna nerozběhla. Pořád tu máme několik milionů lidí, kteří nejsou vůbec chráněni, protože nebyli očkovaní a neprodělali nemoc. Kdyby se delta rozšířila do nechráněné populace, pořád by to mohlo vyvolat velké problémy ve zdravotnictví," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.