V Česku hrozí kvůli vlně veder požáry. Mluvčí hasičského sboru uvedl, co je kvůli nebezpečí zakázáno

Hasiči - Ilustrační snímek
Hasiči – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Meixner / iDNES.cz / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2021

Tropická horka, která zasáhla Česko, jsou pro milovníky tropů důvod k radosti, protože si mohou konečně užít opravdu letních teplot. Ale právě vysoké teploty mohou být zároveň nebezpečné kvůli vyššímu riziku vzniku požárů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu nejen kvůli vlně veder, ale také už v souvislosti s rizikem požárů. "Mezi základní pravidla jak požáru předejít patří to, že se musí zamezit nakládání nebo manipulaci s otevřeným ohněm. Je tedy zakázáno rozdělávat oheň v přírodě, de facto rozdělávat a udržovat jakýkoli otevřený oheň. Lidé by stejně tak neměli kouřit na suchých místech nebo v lese," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru pro ŽivotvČesku.cz.

Od jihu proudí do Česka teplý vzduch a teploty se šplhají už nad tropické »třicítky«. Od půlnoci ze čtvrtka na pátek až do pátečních 23 hodin platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu kvůli vysokému stupni nebezpečí spojeným s extrémními teplotami. Od pravého poledne pak meteorologové zpřísnili varování ještě kvůli vzniku požárů, které hrozí. Je platné hned pro několik krajů – Středočeský kraj, Prahu, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Karlovarský kraj a také části Jihomoravského kraje.

Existuje několik zásad, kterými lidé mohou během horkých dnů zabránit nehodám. "Mezi základní pravidla patří to, že se musí zamezit nakládání nebo manipulaci s otevřeným ohněm. Je tedy zakázáno rozdělávat oheň v přírodě, de facto rozdělávat a udržovat jakýkoli otevřený oheň. Lidé by neměli kouřit na suchých místech nebo v lese. Pak tam jsou ještě jisté zvláštnosti – nesmí se manipulovat se zábavní pyrotechnikou nebo třeba nesmí vyjíždět parní lokomotivy, takové historické jízdy. A v neposlední řadě se nesmí spotřebovávat voda v požárních nádržích nebo zdrojích vody, kterou by mohli použít hasiči při hašení požáru," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Martin Kavka, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

Vlna veder bude trvat i přes víkend, který má být dokonce super tropický a rtuť teploměru bude šplhat opravdu vysoko. "Odpolední teploty budou stoupat k 35 °C, očekáváme jasno až polojasno. Délka slunečního svitu se bude pohybovat až na 16 hodinách a během odpoledních hodin se budou ojediněle vyskytovat bouřky. V neděli pak přijdou na západě na většině území – ty by mohly být už silné a doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až 35 milimetrů," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.