V Česku opět udeří tropy. Meteoroložka upřesnila, v jaké části republiky teploty vystoupají až na 32 °C

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Letošní léto se nese ve znamení výrazných proměn počasí, kdy vlny veder střídá ochlazení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na začátku nového týdne vydal výstrahy týkající se silných bouřek a rizika povodní kvůli přívalovým dešťům. Pro další dny není zatím žádné varování v platnosti, ale během zítřejšího dne Česko znovu zažije tropický den, kdy se teploty budou šplhat nad 30 °C. "Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 24 až 28 °C, na Moravě a ve Slezsku očekáváme dokonce až 32 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Nový pracovní týden začal s teplotami, které jsou charakteristické pro normální léto, i když ty ranní se pohybovaly ještě poměrně nízko. Nicméně i samotný konec července přinese ještě alespoň jeden tropický den, který nastane před víkendem.

"Ve středu bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Během dne od západu až polojasno. Ranní teploty 18 až 14 °C. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 24 až 28 °C, na Moravě a ve Slezsku bude až 30 °C. Očekáváme slabý proměnlivý vítr, který v bouřkách zesílí," sdělila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ve čtvrtek opět udeří tropy.

Léto je v plném proudu a vzhledem k počasí se daří houbařům, kteří vyrážejí do lesa za vidinou úspěšného úlovku. Právě pro ně je často obtěžujícím hmyzem kloš jelení, jehož aktivita směrem k polovině léta a začátku podzimu vzrůstá. Profesor parazitologie Václav Hypša z Biologického centra AV ČR popsal, zda může být tento druh pro člověka jakkoli nebezpečný. "Teď člověk narazí na kloše běžně v lese, kde na něj rozhodně bude nalétávat. Ale nesaje na něm, výjimečně se může stát, že bodne. To se však v podstatě nestává," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Léto nám dalo definitivně sbohem a na 25 stupňů Celsia se už teploty nevyšplhají. Místo to...

"Během čtvrtka bude zpočátku dne jasno až polojasno, večer na severozápadě území oblačno až zataženo, místy očekáváme déšť a bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 24 až 28 °C, na Moravě a ve Slezsku vystoupají dokonce až na 32 °C. Bude slabý proměnlivý vítr, který v bouřkách zesílí," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu