Nálety kloše jeleního trápí houbaře. Profesor parazitologie z AV popsal, zda je pro člověka nebezpečný

Kloš jelení - Ilustrační snímek
Kloš jelení – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2021

Léto je v plném proudu a vzhledem k počasí se daří houbařům, kteří vyrážejí do lesa za vidinou úspěšného úlovku. Právě pro ně je často obtěžujícím hmyzem kloš jelení, jehož aktivita směrem k polovině léta a začátku podzimu vzrůstá. Profesor parazitologie Václav Hypša z Biologického centra AV ČR popsal, zda může být tento druh pro člověka jakkoli nebezpečný. "Teď člověk narazí na kloše běžně v lese, kde na něj rozhodně bude nalétávat. Ale nesaje na něm, výjimečně se může stát, že bodne. To se však v podstatě nestává," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Nepříjemné škrábání připomínající kousání a nalétávání. Tím je charakteristický kloš jelení, se kterým se v současné době setkávají lidé na procházce v lese nebo třeba houbaři při hledání úlovku v okolí. Ačkoli dokáže být extrémně obtěžující, pro člověka tento dvoukřídlý hmyz nepředstavuje žádné riziko.

Profesor Václav Hypša z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR popsal, jak se tento druh parazita chová a zda může například podobně jako moucha bodnout.

"Kloši se v tomto období opravdu vyskytují. V podstatě od jara do podzimu, kdy obecně létá hmyz, jsou aktivní. Myslím si, že hlavní křivku aktivity mají především koncem léta. Teď člověk narazí na kloše běžně v lese, kde na něj rozhodně bude nalétávat. Ale nesaje na něm, výjimečně se může stát, že bodne, ale nikdy jsem neslyšel o nikom, koho by skutečně bodl. Ale i kdyby, nejde o nic závažného. Když přisedne na jelena nebo nějakou vysokou, tak odhodí křídla a už na zvěři zůstane permanentně. Po člověku leze, ale jak není spokojený, tak posléze uletí," vysvětlil Václav Hypša pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kontakt s ním je citelnější.

"Když po člověku leze, je to dost nepříjemné. Oproti jinému hmyzu je více cítit na kůži, protože je robustnější. Ale kromě jeho otravnosti ho lze považovat za neškodného. Velikostně má několik milimetrů, odhadem asi 2 až 3 milimetry. Kloši jsou docela dobří letci, zorientují se v okolí zrakem i podle tepla. Zajímavostí je, že nekladou vajíčka, ale rovnou larvy – v čemž jsou dost výjimeční. Patří mezi příbuzné mouchy tse-tse, ale na rozdíl od ní na člověka nic nepřenáší," řekl renomovaný profesor parazitologie pro ŽivotvČesku.cz.

Účinná ochrana proti kloši jelenímu však bohužel neexistuje. "Obecně repelenty nebývají moc účinné, natož na kloše. Nefungují tak, že by skutečně odpuzovaly, ale spíše maskují molekuly kolem, které se uvolňují - jednoduše zmatou. Byl bych k jejich účinku skeptický," dodal Václav Hypša pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.